statystyki

Zamiast w PPK przedsiębiorcy więcej odłożą na IKZE

autor: Joanna Śliwińska15.11.2018, 10:40; Aktualizacja: 15.11.2018, 10:50
5718 zł będzie można wpłacić w 2019 r. na IKZE

5718 zł będzie można wpłacić w 2019 r. na IKZEźródło: ShutterStock

Nie mogą być objęci pracowniczymi planami kapitałowymi, więc rząd zachęca ich do zakładania indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego. Na razie zwiększył dla nich roczny limit wpłat.

Wprowadzenie PPK to, jak zapowiada rząd, dopiero początek reform systemu emerytalnego. Mimo deklaracji nie zdecydowano się jeszcze na likwidację otwartych funduszy emerytalnych. Co prawda od 2014 r. nie ma już obowiązku zawarcia umowy z OFE i większość ubezpieczonych nie odprowadza już do nich składki za pośrednictwem ZUS, to jednak mała część ubezpieczonych (ok. 15 proc.) zdecydowała się nadal oszczędzać w ten sposób na emeryturę. Jeszcze mniej jednak oszczędza w III filarze, a więc na indywidualnych kontach emerytalnych (IKE) – 960,6 tys. osób, lub indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) – 701,4 tys. osób (dane Komisji Nadzoru Finansowego na koniec czerwca 2018 r.). A zdaniem twórców ustawy to właśnie w ten sposób powinny odkładać na starość samozatrudnieni, bo nie mogą skorzystać z PPK. Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych (dalej: ustawa o PPK), która na dzień oddawania niniejszego numeru do druku oczekiwała na podpis prezydenta, wprowadziła więc kilka zmian do ustawy o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego (dalej: ustawa o IKE/IKZE), zwiększając m.in. limit wpłat na IKZE.

14 295 będzie można wpłacić w 2019 r. na IKE

5718 zł będzie można wpłacić w 2019 r. na IKZE


Pozostało jeszcze 82% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Olek(2018-11-15 19:04) Zgłoś naruszenie 10

    Na moim ikze to narazie zarabia tylko podmiot który je prowadzi. Jeśli zliczyć nominalnie wszystkie dokonane do tej pory wplaty to na koncie jest mniej niż wpłacono. Likwidujac izke trzeba bedzie zapłacić podatek. Reasumujac jakby trzymac pieniądze w skarpecie to nominalnie przynajmniej masz tyle samo. To kolejny "przekręt" jak ofe. Na emeryturę się nie zaoszczędzić a zarabiaja na prowizjach instytucje prowadzące.

    Odpowiedz
  • Gall(2019-07-01 18:20) Zgłoś naruszenie 00

    W wiekszosci sie zgadzam- tylko ze to co odprowadzasz na ikze mozesz wpisac w koszty uzyskania przychodu (nawet jak nie prowadzisz DG), wiec technicznie wychodzi na to, ze w razie likwidacji po prostu placisz podatek ktorego wczesniej nie zaplaciles, bo odpisales od dochodu. na koncie IKZE mozesz miec mniej niz wplaciles bo sa zwiazane z tym dwie rzeczy: 1) Jest to fundusz kapitalowy, wiec normalnym elementem tego jest ryzyko strat 2) Czy instytucja finansowa pobiera prowizje od faktycznie wypracowanych zyskow, czy juz od samego obrotu srodkami (tak jak mialo to miejsce w OFE) Jesli w punkcie 2 prawdziwa jest ta druga opcja (prowizja od obrotu) - to jest to zwyczajna patologia, i naprawde powinna zostac wyprostowana przez KNF lub nawet przez ustawe.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane