Dobrzy esbecy skarżą Polskę: "Zabili nas propagandowo, zrobili mordercami i katami"

autor: Mira Suchodolska26.08.2018, 09:00; Aktualizacja: 26.08.2018, 10:26
Emerytowani funkcjonariusze będą argumentować, że w Polsce nie ma już dla nich dostępnych ani skutecznych środków, które pozwoliłyby na odwrócenie sytuacji prawnej skarżącego.

Emerytowani funkcjonariusze będą argumentować, że w Polsce nie ma już dla nich dostępnych ani skutecznych środków, które pozwoliłyby na odwrócenie sytuacji prawnej skarżącego.źródło: ShutterStock

Niebawem świat ponownie usłyszy o Polsce w kontekście praworządności. A to za sprawą byłych funkcjonariuszy służb PRL, którym obniżono emerytury. Grupa dotkniętych nowymi przepisami zamierza odwołać się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC), nie czekając na to, co w ich sprawie powie polski sąd

S karżącymi są – proszę wybaczyć ten skrót myślowy – dobrzy esbecy. Tacy, którzy złożyli odwołania w trybie art. 8a oraz art. 15c ust. 5 tzw. ustawy dezubekizacyjnej. Pierwszy mówi o tym, że jeśli ktoś bardzo krótko służył w wymienionych przez ustawę instytucjach lub po 12 września 1989 r. rzetelnie i z narażeniem życia wykonywał obowiązki w organach III RP, może zostać przez ministra spraw wewnętrznych wyłączony spod działania nowego prawa. Drugi dotyczy funkcjonariuszy, którzy udowodnią, że przed 1990 r., bez wiedzy przełożonych, podjęli współpracę i czynnie wspierali osoby lub organizacje działające na rzecz niepodległości Państwa Polskiego.


Pozostało 95% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Reklama

Komentarze (65)

  • ORMO(2018-08-26 12:21) Zgłoś naruszenie 19316

    Rozliczyli tez ORMOWCÓW i umieścili na stronach internetowych IPN.Bez sądu i żadnego wyroku czy winny czy niewinny.Ale ludzi na stołkach,którzy rządzili za PRL już nie.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • xxx(2018-08-26 11:23) Zgłoś naruszenie 11315

    Jeśli powinno się kogoś rozliczyć w pierwszym rzędzie to władze PZPR (decydentow) które byly "głową" systemu, czyli wszelkich działaczy KC PZPR , komitetów wojewódzkich, miejskich, dzielnicowych. Tymczasem w pierwszym rzędzie rozliczono slużby specjalne - ( a i to z pominięciem szyszek które mają karty atutowe w rekawie) - "rękę" która wykonywała polecenia "głowy", a wysokiego szczebla komuchy żyją w PiS i nie tylko jak pączuchy w maśle i przeprowadzają dekomunizację.Śmiechu warte.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • zAK(2018-08-26 10:17) Zgłoś naruszenie 9824

    Panie Kubo czy oficerowie polskiego wywiadu którzy uratowali agentów wywiadu amerykańskiego w Iraku, a z wdzięczności USA umorzyło Polsce wielomiliardowy dług ,to kasta uprzywilejowana? "Kasta" ta została pozbawiona emerytur. przez RP.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • JAN(2018-08-26 11:45) Zgłoś naruszenie 9432

    ZA KILKA LAT TRZEBA BĘDZIE ODDAĆ TYM LUDZIOM PIENIĄDZE Z ODSETKAMI ,

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Państwo(2018-08-26 10:59) Zgłoś naruszenie 7239

    ... najzwyczajniej nie wywiązało się ze swoich obowiązków wobec ludzi, z których wiedzy i poświęcenia przez wiele lat korzystało. PiS w imieniu państwa popełnił po prostu zwykłe ********* nie spotykane w historii nigdzie na świecie zapominając, że kij ma dwa końce a przy władzy wiecznie nie będzie.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • TAKA PRAWDA(2018-08-26 12:33) Zgłoś naruszenie 7035

    Polska zawarła w 1989r. z Polakami prostą umowę. Powiedziała: Pracujcie na rzecz nowej, demokratycznej Rzeczpospolitej, a my nie będziemy wam patrzeć w życiorysy. Polacy wywiązali się ze swojej części umowy i pracując ciężko podnieśli Polskę z ruiny. Polska nie wywiązała się, zabrała im emerytury.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • komentarz do wypowiedzi(2018-08-26 10:50) Zgłoś naruszenie 5519

    Do obu komentatorów - za darmo trochę wyższych emerytur nie dawali. To raz. Bardzo wysokie emerytury mają biskupi oraz emeryci ze Zgr. narodo. - ci to biorą emerytury + wynagrodzenia. Zmienili się beneficjenci budżetu - z tym że oni musieli to wypracować. Nie uzyskali tego poprzez zmianę- manipulację prawem. Kler za co dostał? Nie zabrano im emerytur tylko, po raz drugi, obniżono. Najpierw zrobiło to PO a teraz PiS. PiS zastosowało odpowiedzialność zbiorową, skrzywdziło zony, dzieci niepełnosprawne. I każdego kto zahaczył o służby Teraz prawem się posługują Katoprawacy - co z bogiem, honorem. ojczyzną na ustach upadlają kobiety i dzieci. Chcą wychować straceńców dla potrzeb koncernów zbrojeniowych i farmaceutycznych. Program w TVP ogłupia coraz więcej podłych zachowań ma potomstwo okradzionych najpierw z pracy, mieszkań, teraz z godności i prawa do swobodnego wypowiadania się. Polecam artykuł z Polityki jest list lipca 2018 r. działacza Porozumienia Centrum - dobrze określa co ludzie PiS i kleru robią krajowi i suwerenowi.

    Odpowiedz
  • Kuba(2018-08-26 09:34) Zgłoś naruszenie 4876

    Niech żyją na emeryturach, jak każdy przyzwoity obywatel Polski!!! Kasta uprzywilejowana!!!!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • realista(2018-08-26 12:35) Zgłoś naruszenie 4620

    Znowu "grupka poszkodowanych " poróżnia służby. Dlaczego z pozwem zbiorowym nie wystąpią w imieniu wszystkich ? Gdzie byli jak krzywdzili ludzi już w 2009/10 roku .Teraz larum bo ich dopadli! podobnie postępuje wojsko ,bo już o nich mówią. Solidarność służb to cnota a nie ich rozwarstwianie, bowiem w jedności siła!!!! Inna sprawa to Ustawa uchwalona wyłącznie przez PIS w Sali Kolumnowej to jedno wielkie legislacyjne oszustwo. Będą pozwy cywilne przeciwko tym wybrańcom narodu - spoko..................................

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Syn SS-mana(2018-08-26 11:02) Zgłoś naruszenie 4376

    Mój tata Hans i jego kumple SS-mani też byli dobrzy.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Lopez(2018-08-26 16:40) Zgłoś naruszenie 4267

    Dobrzy esbecy?,bezczelność tych ścierw jest nie do uwierzenia.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • smutek(2018-08-26 11:27) Zgłoś naruszenie 4082

    Nie ma i nie było dobrych sbeków....mordowali , gwałcili , okradali , zastraszali... To oni wprowadzili "demokrację " za pomocą mafii pruszkowsko- wołomińskiej....UE to oczywiście b. pasuje bo to też już tylko mafia....

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Mko(2018-08-26 21:10) Zgłoś naruszenie 4018

    Nawet siedzac w okienku i wydając paszporty zostawalo się sbekiem. Za jakiś czas obecni policjanci też tak zostaną potraktowani? To chore jak ta władza.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Anna (2018-08-26 16:55) Zgłoś naruszenie 3556

    INFORMACJA DLA MLODYCH POLAKOW! nie było dobrych SB kow !!!! Bolszewicka szkoła MORDERCOW I.KATOW i ZDRAJCOW POLSKI TO JEST PRAWDA KOCHANA MLODZIEZY. Tych drani dawno już powinno się wszystkich postawić przed Trybunałem Stanu za to co uczynili złego POLSCE I POLAKOM.!!!!

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Koperro(2018-08-26 10:32) Zgłoś naruszenie 3251

    Dobry esbek to oksymoron

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Polak(2018-08-26 13:18) Zgłoś naruszenie 2648

    Ścierwa

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Elwira(2018-08-27 11:58) Zgłoś naruszenie 2311

    SBek łamiący prawo powinien zostać oskarżony i osądzony. Za służbę w tej instytucji nie powinna przysługiwać emerytura. Ale o ile były pracownik SB, wypracował emeryturę w innych instytucjach, czy to w Policji czy innych służbach mundurowych, zwłaszcza po 1990 to takie świadczenie powinno być wypłacane. Z tego co wiem, PiS w ustawie zapisał, że za lata w SB nie należy się emerytura, zastosował przelicznik lat pracy = 0% i to w zasadzie powinno wystarczyć. Dyskusyjną sprawą jest obniżanie wypracowanych emerytur po 1990 roku, to już pachnie odwetem.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • i to by było na tyle(2018-08-26 11:16) Zgłoś naruszenie 1911

    Oksymoron - to uczciwy polityk, wierzący i bezinteresowny ksiądz, bezinteresowne USA, prawdomówni i bezinteresowni działacze partyjni, obiektywni dziennikarze, kochający pedofile. Stwierdzenie faktu to okradziony w majestacie prawa suweren - co trwa od początku powstania każdego narodu do dnia dzisiejszego.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • gastarbeiter(2018-08-27 11:16) Zgłoś naruszenie 1730

    "Dobrzy" esbecy. To chyba ponury zart. Odczulem na wlasnej skorze dzialalnosc tej mafijnej organizacji, szkoda slow

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Bert(2018-08-27 19:50) Zgłoś naruszenie 512

    A są w ogóle jacyś byli esbecy. Nie znam żadnego. Teraz każdy albo "był w milicji i ścigał złodziei" albo pracował na Rakowcu w bazie MSW PESEL albo był wychowawcą w ZHP. Same anioły.

    Odpowiedz