statystyki

ZUS wyśle listy do ponad 19 milionów Polaków w sprawie przyszłej emerytury

autor: Bożena Wiktorowska05.07.2018, 07:57; Aktualizacja: 05.07.2018, 09:28
Symulację przyszłego świadczenia otrzyma każdy, kto ukończył 35 lat

Symulację przyszłego świadczenia otrzyma każdy, kto ukończył 35 latźródło: ShutterStock

ZUS rozpoczął wysyłkę ponad 19 mln listów do osób, na których konto wpłynęła chociaż jedna składka. Listy trafią do skrzynek pocztowych ubezpieczonych najpóźniej do końca sierpnia.

Dokument zawiera szczegółową informację o zwaloryzowanym kapitale początkowym, a także składkach na ubezpieczenie emerytalne powiększonych o kwotę waloryzacji. W liście są także informacje o subkoncie, czyli wpłatach na II filar, jeżeli jest się członkiem OFE albo rozpoczęło pracę po 31 stycznia 2014 r.

Ważne, by listu nie wyrzucać, tylko sprawdzić jego treść. – Zachęcamy wszystkich ubezpieczonych do kontaktu z nami, jeśli mają wątpliwości dotyczące danych zawartych w informacji – mówi Bartłomiej Celejewski z biura prasowego ZUS.

Związkowcy zaś zwracają uwagę na wykaz składek emerytalnych, wpłaconych na indywidualne konto zainteresowanego.

– Zakład podaje co do grosza wpływającą kwotę za każdy miesiąc. Dzięki temu można sprawdzić, czy faktycznie pracodawca wszystko zapłacił w terminie i we właściwej wysokości. Trzeba pamiętać, że wysokość przyszłej emerytury zależy od stanu konta emerytalnego – podkreśla Bogdan Grzybowski, dyrektor wydziału polityki społecznej OPZZ i członek rady nadzorczej ZUS.


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Piada(2018-07-06 12:06) Zgłoś naruszenie 61

    Po pierwsze wysokość emerytury NIE ZALEŻY od wielkości składek ale od woli polityków i cyklu wyborczego co jest do udowodnienia ( emerytura dla wielodzietnych ) , po drugie wiele grup społecznych z racji wykonywania określonego zawodu płaci niższe składki a ma większe emerytury ( zabawa różnymi wskaźnikami ) , resorty siłowe mające pacyfikować niezadowolonych są jeszcze bardziej " chronione " ( szybsze przechodzenie na emeryturę i większe wypłaty )

    Odpowiedz
  • ALU(2018-08-30 12:21) Zgłoś naruszenie 00

    emerytury wysokie dające godne życie są dla funkcjonariuszy, wojska , policji chociaż nawet składek nie płacą i krócej pracują, a co robią?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane