statystyki

Uciekającym przed PPK rząd stawia tamę. Projekt osłabia pracownicze programy emerytalne

autor: Łukasz Kuczkowski07.06.2018, 11:28; Aktualizacja: 07.06.2018, 11:37
Pod koniec maja ukazała się nowa wersja projektu ustawy o pracowniczych planach kapitałowych.

Pod koniec maja ukazała się nowa wersja projektu ustawy o pracowniczych planach kapitałowych.źródło: ShutterStock

Co najmniej 50 proc. zatrudnionych musi wziąć udział w PPE, aby pracodawca nie musiał prowadzić PPK. Ten nowy warunek oznacza, że ucieczki od planów kapitałowych w zasadzie nie będzie.

Pod koniec maja ukazała się nowa wersja projektu ustawy o pracowniczych planach kapitałowych. Uwzględnia ona niektóre postulaty strony społecznej zgłoszone w ramach konsultacji. Ku zaskoczeniu wszystkich zmienia też zasadniczo warunki, których spełnienie pozwalało – zgodnie z poprzednią wersją projektu – nie tworzyć pracowniczych planów kapitałowych (PPK). Te nowe postanowienia, o ile wejdą w życie w obecnym kształcie, oznaczają praktyczny upadek innej formy zabezpieczenia emerytalnego, obecnej na polskim rynku już od 2004 r., tj. pracowniczych programów emerytalnych (PPE). Co ważne, nowe postanowienia nie tylko będą miały destrukcyjny wpływ na funkcjonujące już PPE (w tym właśnie teraz zakładane), lecz także oznaczają kres planów zastąpienia obowiązkowych dla przedsiębiorców ‒ i co do zasady pracowników ‒ PPK dobrowolnymi dla pracowników i finansowo korzystniejszymi PPE.

pierwotne założenia


Pozostało jeszcze 90% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Kuba(2018-06-07 21:00) Zgłoś naruszenie 150

    PPK czyli jak znowu własny Naród zrobić w bambuko..... Im wszystkim wcale nie chodzi o nasze Emerytury. Im zależy na stołkach ,kombinacjach i dojściach........ Rady Nadzorcze ,Zarządy -słowem kolesie królików.... Tych pieniędzy i tak nikt z przyszłych Emerytów nie zobaczy. Nie zobaczą jej też obecni pracownicy chociaż rozgłosi się w TV iż Średnia Płaca w Polsce Wzrosła co jest osiągnięciem rządu.. Gdyby Im zależało na pracownikach to osoby zatrudnione od najmłodszych lat ,bez wakacji ,ferii zimowych z długoletnim stażem ,w tym z sobotami, świętami ,nadgodzinami bez dni zamiennie wolnymi , zatrudnione w starych szkodl i nieb warunkach pracy mogły by już odchodzić na pełną emeryturą po 40 latach pracy ,ale Oni wszyscy myślą tylko o jednym: "jak dorwać się do żłoba wypełnionego nie Ich „złotym runem”” .Z podziwem oglądam i czytam stałe dążenie determinacyjne wszystkich grup trzymających władze w temacie jak rąbnąć spracowanym robotnikom kasę pod pretekstem zabezpieczenia Ich emerytur. Oni znowu utuczą sie na tym "dobrowolnym pomyśle" a klienci i tak zobaczą ta kase jak ****** niebo!-- już niedługo będzie okazja gdyż przyjdą za pewien czas Nowi Tuskowie itp i powiedzą:” udowodnijcie Mi że ta kasa jest Wasza!” --a i inne okoliczności się znajdą aby ją rabnąć, jak inflacja przy wymianie złotego na OJro. Wszak już wówczas te składki okażą się niczym nie wartą inwestycją ponieważ zwyczajnie stopnieją w wartości jak śnieg . No i jak kolejna kwestia –jak dać podwyżki aby nie dać! Rząd ogłosi że nastąpiła podwyżka wynagrodzeń , tylko ze znów Wy czytelnicy na tym nie zyskacie gdyż za kilkadziesiąt lat po tych składkach nawet smród nie zostanie a jak przyjdzie wojna to je gwizną na zbrojenia gdyż tak jest kolej postepowania w takich przypadkach i powiedza Wam „mieliście pecha”.. ..Czy widzieliście KRUSowca ktory zamiast rozwijać własna gospodarkę wpłacał by forse do takich zarządzających kolesi z II i III filarów . Nie! --gdyż wolał by ją sam przepić niż Im oddać .PiSowcy dajcie i Wy spokój bo nie wiecie co czynicie. Lepiej każcie płacić rzetelnie wysokie składki emerytalne na Tych których pracodawcy zatrudniali ,zatrudniają w szkodliwych i nieb warunkach pracy ale nie tych z Emerytur Pomostowych lecz faktycznie. Niech tacy pracownicy mają za co się leczyć jako zadośćuczynienie.

    Odpowiedz
  • ?????????????????(2018-06-07 20:57) Zgłoś naruszenie 130

    .........a co będzie jeżeli w firmie 99% powie i oświadczy pisemnie "NIE" -walcie sie.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane