statystyki

Niektórzy będą pobierać rentę aż do podwyższonego wieku emerytalnego

autor: Marek Opolski11.01.2018, 09:20; Aktualizacja: 11.01.2018, 09:30
Organ ten orzeka niezdolność do pracy na określony czas (przewidywany okres jej trwania). Czasem jednak niezdolność ta może zostać orzeczona aż do osiągnięcia wieku emerytalnego.

Organ ten orzeka niezdolność do pracy na określony czas (przewidywany okres jej trwania). Czasem jednak niezdolność ta może zostać orzeczona aż do osiągnięcia wieku emerytalnego.źródło: ShutterStock

Dotyczy to osób, którym takie prawo przyznano przed październikiem 2017 roku. Mimo zmiany przepisów automatycznie zachowają do tego czasu swoje uprawnienia

Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje osobie, której stan zdrowia nie pozwala na wykonywanie zatrudnienia lub też ogranicza możliwości zarobkowania. Decyduje o tym lekarz orzecznik lub komisja lekarska ZUS, wydając odpowiednie orzeczenie. Organ ten orzeka niezdolność do pracy na określony czas (przewidywany okres jej trwania). Czasem jednak niezdolność ta może zostać orzeczona aż do osiągnięcia wieku emerytalnego.

Dla kogo świadczenie

Ustawa o emeryturach i rentach z FUS (dalej: ustawa emerytalna) przewiduje kilka warunków przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy, które trzeba spełnić łącznie, aby ją uzyskać. Świadczenie to przysługuje osobie, która:

 • jest niezdolna do pracy,
 • ma wymagany okres składkowy i nieskładkowy (w zależności od wieku powstania niezdolności do pracy – od roku do pięciu lat),

wstała się niezdolna do pracy w okresach składkowych i nieskładkowych wymienionych w przepisach ustawy emerytalnej lub nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów.

Trzeciego z wymienionych warunków nie wymaga się od osoby, która udowodniła okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat (kobieta) lub 25 lat (mężczyzna) oraz została uznana za całkowicie niezdolną do pracy.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • System...(2018-01-11 10:32) Zgłoś naruszenie 124

  System rentowo-emerytalny w Polsce wymaga powaznych zmian. Nie moze renta byc wyzsza od emerytury. No ale w Polsce wszystko jest mozliwe.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Wstyd...(2018-01-11 10:27) Zgłoś naruszenie 93

  Wstyd przyznac nizsza emeryture od renty. Nieprawdaz? --- Dobra Zmiana dla rencistow zachowala podwyzszony stary wiek emerytalny, ale czy to jest 67 i 65 r. zycia?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane