statystyki

Priorytet w rozliczeniu ma składka na ubezpieczenie emerytalne

autor: Paweł Jaroszek11.01.2018, 09:20; Aktualizacja: 11.01.2018, 09:25
"Wszyscy, którzy zgłosili się do ubezpieczeń dobrowolnych (w tym do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego) i opłacają składki w terminie i w pełnej wysokości, nie mają się czego obawiać."

"Wszyscy, którzy zgłosili się do ubezpieczeń dobrowolnych (w tym do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego) i opłacają składki w terminie i w pełnej wysokości, nie mają się czego obawiać."źródło: ShutterStock

Paweł Jaroszek: Pierwsza e-składka została przekazana już 2 stycznia rano: była to ekspresowa wpłata od osoby z Poznania. Do 5 stycznia składki wpłaciło około 270 tys. płatników.

Czy ktokolwiek z osób ubezpieczonych w ZUS może stracić zasiłek chorobowy, opiekuńczy czy macierzyński po wprowadzeniu systemu e-składki?

Paweł Jaroszek: Wszyscy, którzy zgłosili się do ubezpieczeń dobrowolnych (w tym do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego) i opłacają składki w terminie i w pełnej wysokości, nie mają się czego obawiać. Osoby, które mają zadłużenie, a dotyczy to według najnowszych danych ok. 68 tys. z ponad 740 tys. osób zgłoszonych do dobrowolnego ubepieczenia chorobowego, opłacających składki za siebie, mogą utracić prawo do tego ubezpieczenia. Dlatego we wrześniu ubiegłego roku wysłaliśmy informację o konieczności spłaty zadłużenia do 136,6 tys. płatników. Poinformowaliśmy o możliwości spłaty tego zadłużenia w ratach.

A co ze zleceniobiorcami, którzy są wprawdzie objęci obowiązkową składką emerytalną i rentową, ale chorobową już dobrowolnie?

Agata Wiśniewska-Półtorak: Zleceniobiorca z dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym będzie miał, tak jak dotychczas, wypłacane świadczenie. Pośrednikiem w opłacaniu składki jest płatnik, a nie ubezpieczony. Dla niego fakt nieopłacenia składki nie ma znaczenia. Zagrożenie dotyczy osób, które mają obowiązek opłacania składek na swoje ubezpieczenia.

Paweł Jaroszek członek Zarządu ZUS

Paweł Jaroszek członek Zarządu ZUS

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Czy zagrożone mogą czuć się także osoby ubiegające się w urzędach pracy o zasiłek dla bezrobotnych? Jednym z warunków uzyskania zasiłku jest opłacanie składki na Fundusz Pracy. Przy zaległości w opłacaniu e-składki również składka na ten fundusz nie będzie opłacona.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • Miś Coralgol(2018-01-11 17:25) Zgłoś naruszenie 40

    a ja nie chce emerytalnej ,chcę jedynie zdrowotną ! Emeryturę i tak mi ukradną.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Polskie Piekło(2018-01-15 14:36) Zgłoś naruszenie 00

    Szanowna Pani Premier, Szanowne PiS POsłanki .. Czy zgadzacie się i na to aby mężczyźni którzy utracili prace mając co najmniej 40 –może nawet z 47 letnim stażem pracy chodzili po śmietnikach tylko dlatego, że nie mają jeszcze 65r życia gdy kobieta z 20 latami pracy może odchodzić na emeryturę w wieku 60 lat patrząc jak ten starszy wiekiem i stażem pracy " bidula" grzebie w śmietniku ze zgryzoty na coś do ….?... Czy wiek emerytalny kobiety i mężczyzny nie powinien być co najmniej równy.? ..może jednakowo niski? ....gdzie tu jest sprawiedliwość? bo prawo już dawno to absurd.! .....Odpisała Pani rękami Naczelnik Magdaleny Ch.. że taka jest ustawa i nikt z rządu nie zamierza jej zmienić. Otóż pamięta pani ,kiedyś też ktoś uchwalił Ustawy (Norymberskie)... pozwalały zabijać także pracą innych ludzi,! Czy takie prawo niezgodne z Konstytucja RP i bezduszne można równie szanować? Co Pani na to? Czy uczciwiej jest rozdawać 500+ ,czy sprawiedliwiej jest może najpierw spłacić najdłużej zatrudnianych którzy niewątpliwie na te pieniądze zapracowali?a może zamiast wynagrodzenia za prace będziemy rozdawać ubogim te pieniądze ,wszak pomaganie ubogim to tez chwalebne ,szczególnie tym co nigdy nie chcieli pracować ,Oni tez przecież są ubodzy! Ale czy to było by uczciwe?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane