statystyki

Emerytury na nowych zasadach. Jak ubiegać się o świadczenie?

autor: Marek Opolski07.09.2017, 11:50; Aktualizacja: 07.09.2017, 11:58
Wiele kwestii dotyczy osób, które z wnioskiem o emeryturę zdecydują się wystąpić w kolejnych miesiącach i latach, czy to z powodu odłożenia w czasie decyzji o zgłoszeniu wniosku, czy też dlatego, że dopiero wtedy ukończą wymagany wiek emerytalny

Wiele kwestii dotyczy osób, które z wnioskiem o emeryturę zdecydują się wystąpić w kolejnych miesiącach i latach, czy to z powodu odłożenia w czasie decyzji o zgłoszeniu wniosku, czy też dlatego, że dopiero wtedy ukończą wymagany wiek emerytalnyźródło: ShutterStock

 Od 1 października br. wejdą w życie przepisy obniżające wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Dzięki nowym regulacjom wiele osób zyska możliwość wcześniejszego zakończenia pracy.

W poradniku omawiamy, kto i na jakich zasadach może ubiegać się o przyznanie emerytury. Przybliżamy też zasady wypełniania wniosku i wskazujemy, kiedy i jakie dokumenty do niego dołączyć. Radzimy również, czy i w jakich sytuacjach warto się spieszyć ze zgłoszeniem już we wrześniu, a kiedy korzystniej będzie się z tym wstrzymać.

Wiele kwestii dotyczy osób, które z wnioskiem o emeryturę zdecydują się wystąpić w kolejnych miesiącach i latach, czy to z powodu odłożenia w czasie decyzji o zgłoszeniu wniosku, czy też dlatego, że dopiero wtedy ukończą wymagany wiek emerytalny.

Kogo obejmą zmiany

Najważniejszą modyfikacją, którą wprowadzi ustawa z 16 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z FUS oraz niektórych innych ustaw (dalej: ustawa z 16 listopada 2016 r.), będzie przywrócenie od 1 października 2017 r. powszechnego wieku emerytalnego obowiązującego przed 2013 r. i wynoszącego 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn. Ta zmiana będzie w praktyce dotyczyła osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r., które zamierzają przejść na emeryturę powszechną przysługującą na podstawie art. 24 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tzw. ustawy emerytalnej) z tytułu ukończenia tego wieku. Kobiety i mężczyźni z wcześniejszych roczników osiągnęli już bowiem wiek emerytalny (również podwyższony) i nawet jeśli jeszcze nie zgłosili wniosku o taką emeryturę, mogą to zrobić w każdym czasie, niezależnie od regulacji wchodzących w życie od 1 października br.

Po wejściu w życie nowych przepisów emeryturę powszechną będą mogły uzyskać przede wszystkim osoby, które obniżony wiek osiągną po 30 września 2017 r., czyli kobiety urodzone po 30 września 1957 r. i mężczyźni urodzeni po 30 września 1952 r.

Możliwość skorzystania z nowych regulacji zyskają od 1 października br. również ci, którzy w okresie od 1 stycznia 2013 r. do 30 września 2017 r. (a więc wtedy, gdy obowiązywał podwyższony wiek emerytalny), nie ukończyli go, ale osiągnęli wiek wynoszący 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Chodzi o kobiety urodzone po 30 czerwca 1956 r., a przed 1 października 1957 r. oraz mężczyzn urodzonych po 30 czerwca 1951 r., a przed 1 października 1952 r. Osoby te nie mogły przejść na emeryturę powszechną przed 1 października 2017 r. w związku z tym, że nie ukończyły wymaganego wieku emerytalnego. Na podstawie przepisów przejściowych zawartych w ustawie z 16 listopada 2016 r. mogą uzyskać prawo do emerytury w związku z ukończeniem obniżonego wieku emerytalnego, jednak nie wcześniej niż z dniem wejścia jej w życie, tj. 1 października 2017 r. ZUS przyzna im emeryturę od tego dnia, jeśli najpóźniej w październiku 2017 r. zgłoszą wniosek o świadczenie. Zgłoszenie wniosku po tym terminie oznacza, że świadczenie zostanie im przyznane od miesiąca tego zgłoszenia. Nie mogą natomiast liczyć na wyrównanie za okres poprzedzający wejście w życie nowych przepisów.

Ze sposobności przejścia na emeryturę powszechną po 30 września 2017 r. będą mogły skorzystać również osoby, które przed 1 października 2017 r. ukończyły nie tylko obniżony wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn), ale również odpowiedni dla siebie (według roku i kwartału urodzenia) podwyższony wiek emerytalny, tj.: kobiety urodzone w okresie od 1 stycznia 1953 r. do 30 czerwca 1956 r. oraz mężczyźni urodzeni w okresie od 1 stycznia 1948 r. do 30 czerwca 1951 r. ZUS przyzna im świadczenie po zgłoszeniu wniosku, o ile nie mają jeszcze przyznanej emerytury z tytułu ukończenia podwyższonego wieku emerytalnego. Oznacza to, że nie mogą drugi raz przejść na emeryturę – tym razem w obniżonym wieku emerytalnym. [przykłady 1 i 2]


Pozostało 92% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • dramat(2017-09-08 07:54) Zgłoś naruszenie 187

    DALEJ LUDZIE Z DŁUGIM STAŻEM PRACY, 40= WYPRACOWANYM KAPITAŁEM ,POZOSTAJĄ BEZ PRACY ,ANI SZANS NA NIĄ W WIEKU 60+ .ZUPEŁNY ŚMIETNIK ,TRAGEDIA PRZEZ 5 LAT .BEZ ŻADNEGO ŚWIADCZENIA TAKIE ZŁODZIEJSTWO TYLKO W TYM KRAJU.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Krzysztof(2019-08-14 17:02) Zgłoś naruszenie 11

    Jest BARDZO, BARDZO, BARDZO niesprawiedliwy wiek emerytalny dla kobiet 60 lat a dla mezczyzn 65 lat !!! Wedlug polskiej Konstytucji WSZYSCY MAMY R O W N E PRAWA, wiec dlaczego MEZCZYZNI SA AZ TAK DYSKRYMINOWANI ???!!! Nie dosc ze zyjemy srednio az o 8 lat krocej od kobiet, to przechodzimy az o piec lat pozniej na ZASLUZONA CIEZKA PRACA,czesto w warunkach szkodliwych dla zdrowia , na emeryture.W ten sposob jestesmy oszukiwani az o 13 lat zycia !!!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane