statystyki

Wyższa emerytura – jak ją wypracować [DEBATA]

autor: Konrad Sadurski26.10.2017, 07:40; Aktualizacja: 26.10.2017, 08:12
Najważniejsze, żeby nie został popsuty system wprowadzony w 1999 r.

Najważniejsze, żeby nie został popsuty system wprowadzony w 1999 r.źródło: ShutterStock

Jesteśmy skazani na projektowane przez rząd rozwiązanie w perspektywie 10 lat. Pobocznym wątkiem jest to, by ludzie sami zadbali o swoje emerytury. Jeśli to będzie przymus lub quasi-przymus, to będzie stymulować emerytury - twierdzi Marcin Dyl

Jak panowie oceniacie proponowany przez rząd kierunek zmian systemu emerytalnego? Czy proponowane przejęcie funduszy z OFE i stworzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych to jest ewolucja? Czy potrzebna jest rewolucja?

Paweł Dobrowolski: Jeśli spojrzymy na stopę zastąpienia, która do niedawna sięgała 60 proc., a obecnie zmierza w kierunku 30–20 proc., to jest to wyraźny znak, że trzeba coś zrobić. Potrzebujemy podwyższyć poziom oszczędzania na emerytury. Całe społeczeństwo powinno się o to starać – nie mamy wyjścia – rozwinięcie III filara dobrowolnych oszczędności jest koniecznością. Można mieć tylko nadzieję, że nastąpi to szybko – proponowane przez premiera Morawieckiego zmiany, opóźniają się, a dobrze by weszły najpóźniej w obecnie zapowiadanym terminie lipca przyszłego roku.

Marek Góra: Alarmistyczne głosy sugerujące, że system emerytalny zaraz się zwali, są nieuprawnione. Warto sobie uświadomić, że generuje on najwyższą możliwą przy obecnym poziomie obciążenia składką stopę zastąpienia. To, że ona spada, wynika ze zmian demograficznych. Można i warto dodatkowo oszczędzać, ale zwiększenie indywidualnych oszczędności oznacza zmniejszenie bieżącej konsumpcji. Trzeba zaktywizować i pewnie wspomóc najsłabszych ekonomicznie, bo dodatkowe oszczędności nie rozwiążą problemu niskich stóp zastąpienia wśród grup ludzi o niskich dochodach, dla których niska stopa zastąpienia to także niska sama emerytura. Jest jeszcze inne rozwiązanie – dłuższa praca. Ona bardziej efektywnie podniesie wysokość emerytur.

Łukasz Kwiecień: Staram się patrzeć na emerytury z perspektywy młodego pokolenia i zastanawiam się, jak tym młodym ludziom zapewnić szansę na dobre życie. Katastrofa nuklearna w systemie emerytalnym w tym czy przyszłym roku nie grozi, ale za 20–30 lat system może być kompletnie niewydolny. Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której zmusimy młode pokolenie do płacenia bardzo wysokich kwot na nasze utrzymanie na emeryturze. Nie wyobrażam sobie też tego, że wszyscy gremialnie stąd wyjadą. Dlatego teraz trzeba zmienić sposób patrzenia ludzi na oszczędzanie. Dominujący model to depozyt i to nie długoterminowy. Teraz jest pomysł na to, żeby upowszechnić system obowiązkowych Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK). I dobrze, ale warto pamiętać, że dobrowolny program istnieje już od kilkunastu lat – to są Pracownicze Programy Emerytalne. Dzięki dyskusji o PPK te sprawdzone w bojach PPE teraz cieszą się ogromnym zainteresowaniem. To nie jest moda, ale świadomość tego, że idzie nowy, obligatoryjny system i warto się zainteresować także tym już działającym. To, co może zachęcić Polaków do inwestowania długoterminowego w programach tego typu, to połączenie edukacji i ograniczonych zachęt podatkowych oraz lekki „przymus” – system, który z automatu będzie zapisywać pracowników do PPK. Musimy się wziąć do roboty, bo sytuacja demograficzna i jej perspektywy są po prostu złe.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • Inspektor Pracy(2017-10-26 09:52) Zgłoś naruszenie 40

  ...........To jest jakaś paranoja. Mężczyźni zatrudnieni w latach 80/90 w szkodliwych i niebezpiecznych warunkach pracy których Ustawą POmostową okradł wstecznie Tusk z mafią POmyleńców z wieku emerytalnego (60) ,zatrudnieni od 15 r zycia bez feri ,wakacji ,często w soboty i swieta bez dni zamiennie wolnych na wszystkich zmianach , nie mogą dostać się na zasłuzona emeryturę a w pracy też sa zagrożeni albo ją już stracili gdyz " Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )”-- bez renty ani emerytury co już jest grozą--- a tu na siłe kobiety wypychają zamiast zrobić dla wszystkich szczególnie tych zatrudnionych w takich warunkach program płynnego wieku emerytalnego!

  Odpowiedz
 • Inspektor Pracy(2017-10-26 09:52) Zgłoś naruszenie 20

  ..To jest jakaś paranoja. Mężczyźni zatrudnieni w latach 80/90 w szkodliwych i niebezpiecznych warunkach pracy których Ustawą POmostową okradł wstecznie Tusk z mafią POmyleńców z wieku emerytalnego (60) ,zatrudnieni od 15 r zycia bez feri ,wakacji ,często w soboty i swieta bez dni zamiennie wolnych na wszystkich zmianach , nie mogą dostać się na zasłuzona emeryturę a w pracy też sa zagrożeni albo ją już stracili gdyz " Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )”-- bez renty ani emerytury co już jest grozą--- a tu na siłe kobiety wypychają zamiast zrobić dla wszystkich szczególnie tych zatrudnionych w takich warunkach program płynnego wieku emerytalnego!

  Odpowiedz
 • EWA(2017-10-26 08:41) Zgłoś naruszenie 20

  Niech naiwni oszczędzają w III filarze, co w odpowiednim czasie okaże się "niekonstytucyjne", bo trzeba będzie wypłacać zwiększone emerytury uprzywilejowanym. A co z emeryturami dla Ukraińców ze składek Polaków ? Niech GP rozwinie ten temat

  Odpowiedz
 • Inspektor Pracy(2017-10-26 09:53) Zgłoś naruszenie 10

  ...............To jest jakaś paranoja. Mężczyźni zatrudnieni w latach 80/90 w szkodliwych i niebezpiecznych warunkach pracy których Ustawą POmostową okradł wstecznie Tusk z mafią POmyleńców z wieku emerytalnego (60) ,zatrudnieni od 15 r zycia bez feri ,wakacji ,często w soboty i swieta bez dni zamiennie wolnych na wszystkich zmianach , nie mogą dostać się na zasłuzona emeryturę a w pracy też sa zagrożeni albo ją już stracili gdyz " Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )”-- bez renty ani emerytury co już jest grozą--- a tu na siłe kobiety wypychają zamiast zrobić dla wszystkich szczególnie tych zatrudnionych w takich warunkach program płynnego wieku emerytalnego!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane