Prawie 60 tys. klientów obsłużyli w ciągu pierwszych pięciu dni swojej pracy doradcy emerytalni w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. W całej Polsce we wszystkich oddziałach zakładu porad udziela 595 przeszkolonych pracowników mających dostęp do kont emerytalnych.Specjalna usługa wystartowała 3 lipca. Jest ona skierowana przede wszystkim do osób, które będą chciały skorzystać z uprawnień emerytalnych po obniżeniu wieku do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. A to nastąpi już 1 października. Z ustaleń ZUS wynika, że tylko w ostatnim kwartale tego roku może się o nie ubiegać ok. 331 tys. osób.
– Taka forma informacji okazała się strzałem w dziesiątkę. Ludzie przychodzą nie tylko dowiedzieć się, ile będzie wynosić ich przyszła emerytura, ale także jakie dokumenty należy przygotować, ubiegając się o świadczenie – wyjaśnia Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy ZUS. – Doradcy także pomagają w przygotowaniu wniosku o emeryturę.
Okazuje się, że najwięcej osób – 15,6 tys. – skorzystało z usług doradców pierwszego dnia ich pracy. Aż 26,7 tys. osób poprosiło doradcę o symulację wysokości świadczenia, a prawie 14 tys. o prognozę emerytury, gdyby przedłużyli swoją aktywność zawodową.
– Każdy doradca obsłużył blisko 100 klientów zainteresowanych swoją emeryturą – wylicza Wojciech Andrusiewicz.
Doradcy przy ustaleniu wysokości przyszłego świadczenia korzystają z kalkulatora emerytalnego. Dzięki temu jest możliwe wyliczenie prognozowanej emerytury na dzień osiągnięcia odpowiedniego wieku. Dodatkowo można także przeprowadzić symulację, jak emerytura może się kształtować, gdyby ubezpieczony przedłużył swoją aktywność zawodową np. o pół roku lub rok.
– Dobrze się stało, że ZUS zorganizował taką akcję. Osobom starającym się o emeryturę brakuje rzetelnej informacji. A przepisy ubezpieczeniowe nie tylko są skomplikowane, ale też bardzo szybko się zmieniają. Nie wszystkich stać np. na adwokata, by ten sprawdził, czy wniosek został prawidłowo wypełniony – podkreśla Jolanta Kajzer z Augustowa, emerytka, która prowadzi stronę emeryturazawieszenie.blogspot.com.pl.
Aby skorzystać z usług doradcy, należy po prostu wybrać się do najbliższego oddziału ZUS. Trzeba mieć przy sobie dowód osobisty.