statystyki

Żołnierze jak esbecy: Im także obniżą emerytury

autor: Bożena Wiktorowska11.01.2017, 07:17; Aktualizacja: 11.01.2017, 08:06
Żołnierz

Projekt zakłada także obniżenie emerytur byłym członkom Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego.Żołnierzźródło: ShutterStock

W środę w sejmie ma się odbyć pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin. Na tej podstawie zostaną obniżone wypłaty rent i emerytur żołnierzy służących na rzecz totalitarnego państwa.

Weryfikacja ma objąć okres służby od 22 lipca 1944 r. do 31 sierpnia 1990 r. Na liście jednostek podległych Ministerstwu Obrony Narodowej, w których służba spowoduje obniżkę świadczeń, znalazła się m.in. Informacja Wojskowa, Służba Polsce oraz Informacja Wojskowego Korpusu Górniczego.

Emerytur w dotychczasowej wysokości nie będą także pobierać żołnierze, którzy pracowali w Zarządzie Wojskowej Służby Wewnętrznej Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Wojsk Ochrony Pogranicza oraz Zarządzie II Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Dodatkowo obniżone zostaną świadczenia tych funkcjonariuszy UB i SB, którzy przenieśli się do armii tuż przed weryfikacją prowadzoną w służbach podległych resortowi spraw wewnętrznych.

Aby nie było żadnych wątpliwości, że świadczenia zostaną obniżone tylko osobom faktycznie pracującym na rzecz instytucji totalitarnego państwa, wojskowe zakłady emerytalne będą musiały wystąpić do Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu z wnioskiem o sporządzenie informacji o przebiegu służby wskazanych żołnierzy. Osoby te zostaną wybrane na podstawie okresów służby przed 1990 r.


Pozostało jeszcze 49% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (53)

  • A kiedy ...(2017-01-11 08:58) Zgłoś naruszenie 806

    ... prokuratorzy, sędziowie, milicjanci, ormowcy, zomowcy, posłowie i premierzy, ministrowie i pracownicy resortów rządowych, kacyki partyjne, tajni współpracownicy łącznie z księżmi, karda kierownicza zakładów pracy, komitetów i urzędów wszelkiego szczebla, nauczyciele, urodzeni przed 1990 rokiem itd.itp........ ???????????

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • zlot(2017-01-11 10:04) Zgłoś naruszenie 7210

    W historii Anglii była taka sytuacja, że człowieka wykopali z grobu i powiesili...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • wróżka(2017-01-11 10:34) Zgłoś naruszenie 727

    Domniemuję ,że pod młotek pójdą również cywilne służby oraz urzędnicy,lekarze,nauczyciele itd. z PRL

    Odpowiedz
  • serg(2017-01-11 12:57) Zgłoś naruszenie 677

    Niebezpiecznie blisko politycznego obłędu - PiS chciałby wymazać cały okres historii 1945-1990, podejrzewając wszędzie spiski, zdrady, brak patriotyzmu. A bezprawne odbieranie rent i emerytur za lata przepracowane w wolnej Polsce po 1990 roku to ordynarne łamanie Konstytucji, a nie żadne "uzdrawianie" Polski.

    Odpowiedz
  • Oficer SB(2017-01-11 13:51) Zgłoś naruszenie 5417

    Poczekajcie sk.....syny, my jeszcze wrócimy... i się rozliczymy z wami...

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Henryk(2017-01-11 12:09) Zgłoś naruszenie 5314

    Zastanawiam się dlaczego obecne podwyżki dla żołnierzy zawodowych liczone od stycznia są wysokie i wynoszą po 400 zł. Emeryci waloryzację otrzymają od marca o ok. 15 zł. Chyba jest to zbyt duża różnica, biorąc pod uwagę, że jedni i drudzy nie wytwarzają dochodu narodowego, a raczej go konsumują. Kolejna dobra zmiana.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Marsz szaleńców .....(2017-01-11 18:08) Zgłoś naruszenie 502

    PRL nie była państwem totalitarnym - nigdy nie uznano Polski Ludowej za państwo totalitarne, teraz PiS musi zalegalizować eutanazję; ludzie którym zabiorą emerytury przestaną płacić podatki, przestaną płacić składkę zdrowotną - tylko opieka społeczna i śmierć; PiS to wszechobecna nienawiść, ktoś musi powstrzymać ten marsz szaleńców zanim całkowicie zniszczą nasz kraj:)

    Odpowiedz
  • qqq(2017-01-11 13:33) Zgłoś naruszenie 493

    Posłowi Krasulskiemu z PiS też obniżą?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • bbb(2017-01-11 15:41) Zgłoś naruszenie 484

    Zabiorą górnikom bo kopali węgiel dla Ruskich , kolejarzom bo ten węgiel wozili , rolnikom bo hodowali ****** na ekxport . Wszystkim zabiorą - a sobie dodadzą . - brak słów.

    Odpowiedz
  • kirk(2017-01-11 12:40) Zgłoś naruszenie 477

    Temat jest prosty. Zabrać trzeba każdemu kto pracował na rzecz "państwa totalitarnego". Każdemu kto w tamtych latach w ogóle pracował bo przecie wytwarzał dobra i płacił podatki na ten "totalitarny" ustrój. Myślę że należy zreformować system emerytalny. Moja propozycja jest taka: Wybory w Polsce zrobić jawne, z imienia i nazwiska każdy pod urną się podpisze. Wtedy w przyszłości władza (jaka by nie była) będzie rozdzielać pieniądze. I tak np. Tym co byli za słuszną opcją polityczną dajemy z górnej półki, tym co nie głosowali dajemy ale tak nie za wiele (bo nie wiadomo do końca czy są bardziej "za" czy bardziej "przeciw") a tym co wybrali nie właściwą opcję polityczną dajemy na suchy chleb i kubełek wody, może być z Wisły. Pozostaje jeszcze jedna grupa, tych co odważyli się kandydować i jednak nie wygrali ale co z nimi zrobić to już nie napiszę bo będzie że nawołuję do przestępstwa a i tak zapewne wszyscy się domyślają co bym zaproponował. I tak, podsumowując, mamy "demokrację po nowemu". Coś na wzór korei północnej bo to nawet rosja już nie jest. Dziękuję za wypowiedź.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • przeciw dyskryminacji(2017-01-11 09:01) Zgłoś naruszenie 3749

    Istnienie przywilejów emerytalnych uzależnionych wyłącznie od przynależności do jakiejś formacji czy grupy zawodowej - to nieporozumienie. Dlaczego np. sekretarka w policji, albo logistyk w wojsku mają mieć dużo wcześniejsza i wyższą emeryturę niż ślusarz, murarz czy pielęgniarka? Kolejne pytanie dlaczego emerytury mundurowe są wyższe od cywilnych? Czy np. mechanik remontujący woz pancerne robił coś bardziej niezwykłego i wyniszczającego jak mechanik remontujący np. ciężki sprzęt budowlany?

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • Mozna i tak ... (2017-01-11 14:59) Zgłoś naruszenie 363

    WYMAZAĆ z życia wszystkich, którzy urodzili się przed 1990 r. i osadzić Ich w GETTACH URODZONYCH PRZED 1990r. ... bez wyjątku i bez zwolnieni i dla PIS_BOLSZEWKOW ... i dla Kaczyńskiego . Zresztą on by się nadawał ... na KAPO w GETCIE.

    Odpowiedz
  • Ryszard(2017-01-11 19:21) Zgłoś naruszenie 332

    Maciarewicz też urodził się przed 1990 rokiem i pracował dla PRL,jemu też należy się obniżka apanaży.

    Odpowiedz
  • umofa pełofa(2017-01-11 12:54) Zgłoś naruszenie 337

    jedni bedom zryc i pic drudzy biede klepac tylko ilu w gminach darmozjadow pracuje, w powiatach i innych wylegarniach nierobow i układow[ całe klany rodzinne i układy] wpisz bip,,nazwa gminy i zobacz

    Odpowiedz
  • hjk(2017-01-11 12:47) Zgłoś naruszenie 334

    Państwo totalitarne.Totalitaryzm (dawniej też: totalizm, z łac. totalis – cały, całkowity) – system rządów (reżim polityczny), w którym państwo posiada całkowitą kontrolę nad społeczeństwem i stara się kontrolować wszystkie aspekty życia publicznego i prywatnego na tyle ile jest to możliwe. Wydaje się, że PIS przeoczył fakt, że do ustaw dezubekizacyjnych wystarczy dopisać tylko jeden wiersz i będą nimi objęci również członkowie i funkcjonariusze Pisu. Przyda sie to w przyszłości bo przecież nie będą rządzić do śmierci

    Odpowiedz
  • ree(2017-01-11 17:38) Zgłoś naruszenie 261

    błąd, podpadli połowie Polski, niech kują tak dalej

    Odpowiedz
  • Marcos(2017-01-11 10:35) Zgłoś naruszenie 1827

    Akurat Panowie z Informacji wojskowej to byli tak naprawdę funkcjonariusze instytucji wzorowanej na sowieckim Smierszu....To byli bandyci w mundurach a nie żołnierze

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • :):)(2017-01-11 12:52) Zgłoś naruszenie 1123

    ...ciekaw jestem czy i ilu kolegów z wojska donosiło na mnie służbom :)

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • czlowiek z polski(2017-01-11 18:57) Zgłoś naruszenie 113

    co tu komentowac przez takie podejscie wladzy z jakiej strony by ona nie byla widac jak ludzie zyli w sredniowieczu i w ta strone sie zdecydowanie zblizamy, sie zastanawiam po co nam autostrady przeciez kon tak szybko nie pogalopuje, wejscie panoczki po szabelce i sobie obetnijcie co nie co moze przyjdziecie predzej po rozum do glowy - pozdrawiam

    Odpowiedz