W naszej Strategii Rozwoju do 2030 roku kierujemy się trzema logikami. Pierwszą jest maksymalizacja wartości, drugą strategiczny rozwój a trzecią – inwestycja w przyszłość – mówi Nicola Mellere, specjalista działu zrównoważonego rozwoju biznesu ORLEN SA.

Pierwsza ze wskazanych dotyczy obszarów biznesu, w których Grupa ORLEN ma bardzo mocną pozycję. Przykładem może być segment rafineryjny, energetyka gazowa czy detal paliwowy. Druga obejmuje dziedziny, gdzie widać największy potencjał, takie jak energetyka odnawialna, w tym wiatrowa czy fotowoltaika. Trzecia dotyczy technologii, które będą się rozwijać w dalszej perspektywie. Chodzi na przykład o wychwyt i składowanie dwutlenku węgla, odnawialny wodór czy małe jądrowe reaktory modułowe. Rozwój innowacji jest jednym z priorytetów największej polskiej firmy.

Realizowane przez Grupę ORLEN inwestycje, oprócz ścisłych celów biznesowych, wpływają na zmniejszenie emisji firmy w całym łańcuchu wartości, zarówno bezpośrednich (Zakresy 1 i 2), jak również w szerszym obrazie (Zakres 3), szczególnie istotnym z uwagi na jej profil działalności.

– Transformacja energetyczna naszej firmy oznacza budowę wartości na przyszłość. Myśląc o rozwoju tak dużej organizacji, musimy brać pod uwagę, jak będzie wyglądał świat, za kilka, a nawet kilkadziesiąt lat – komentuje Nicola Mellere.

Jednocześnie transformacja energetyczna jest procesem złożonym.

– Wymaga współpracy między biznesem, państwem – regulatorem i społeczeństwem – zauważa przedstawiciel ORLEN SA.

Przykładem potrzeby takiego współdziałania jest rozwój wykorzystania biogazu i biopaliw, gdzie problemem są obecnie nie tyle same technologie, co dostęp do niezbędnego surowca.

JPO