statystyki

Ludzka pycha zagraża Puszczy Białowieskiej

autor: Robert Cyglicki18.01.2016, 07:53; Aktualizacja: 18.01.2016, 08:53
Puszcza Białowieska. Fot.flickr/Frank. Vassen

Puszcza Białowieska. Fot.flickr/Frank. Vassenźródło: Inne

To nie kornik, a pycha i pazerność człowieka są realnym zagrożeniem dla Puszczy Białowieskiej, najbogatszego ekosystemu lądowego Europy. Wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO Puszcza Białowieska to wyjątkowe miejsce, które musimy traktować w wyjątkowy sposób.

Największą wartością tego ostatniego naturalnego lasu nizinnego w Europie są niewymuszane przez człowieka procesy ekologiczne i niezwykłe bogactwo gatunków. Nie tylko żubra, wilka, rysia, dzięciołów, ale również rzadkich owadów, grzybów, mchów i porostów. Wiele z nich żyje dzięki martwym drzewom.

Tej wielkiej różnorodności biologicznej zagraża człowiek. A konkretnie ci leśnicy, którzy chcą zwiększyć wyrąb drzew w puszczy, powołując się na nienaukowe argumenty o zagrożeniu kornikiem. Białowieski Park Narodowy zajmuje niecałe 17 proc. powierzchni polskiej puszczy. Nawet jeśli doliczymy rezerwaty, czyli kolejne kilkanaście procent, otrzymamy obszar zbyt mały, by skutecznie chronić naturalne procesy ekologiczne, a co za tym idzie, pozwolić lasowi i jego mieszkańcom przystosowywać się do zmieniającego się klimatu. Puszcza Białowieska to jedyne miejsce w Europie, gdzie możemy te procesy obserwować.

Dla naukowców zajmujących się biologią lasu nasza puszcza jest tym, czym teleskop Hubble’a dla astronomów czy wielki zderzacz hadronów dla fizyków. Nic dziwnego, że naukowcy z kraju i zagranicy od wielu lat zabiegają o lepszą ochronę całej Puszczy Białowieskiej – również tam, gdzie część leśników chciałaby zwiększać wycinkę. W okresie PRL ich głos był ignorowany przez władze. W demokratycznej Polsce wzmocniły go organizacje pozarządowe i większość społeczeństwa, dla którego puszcza jest unikatowym skarbem.


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie