Na stronie Głównego Inspektora Ochrony Środowiska (https://www.gios.gov.pl/pl/) pojawił się odnośnik do formularza „Zgłoś interwencję”. Jak mówił wiceminister klimatu Jacek Ozdoba na wczorajszej konferencji prasowej, chodzi o to, aby każdy, kto jest świadkiem niepokojącej sytuacji związanej ze środowiskiem – np. porzucenia niebezpiecznych odpadów, ich gromadzenia, podpalania czy wylewania podejrzanej substancji – mógł zgłosić takie zdarzenie przez internet.

– Mamy zinwentaryzowanych ponad 800 miejsc nielegalnego składowania odpadów – ta skala mogłaby być mniejsza, gdyby była odpowiednia reakcja społeczna i gdyby zgłaszano takie przypadki – przekonywał Ozdoba.
Pełniący obowiązki głównego inspektora ochrony środowiska Marek Chibowski wskazał, że ostatnio problem nielegalnego składowania odpadów nasila się w przypadku prywatnych nieruchomości. Według niego bardzo często zdarza się, że dochodzi do wynajmowania magazynów, hal, a nawet stodół.
Zaapelował o rozważne wynajmowanie takich nieruchomości. – Schemat postępowania jest dość prosty – pojawia się osoba, która wynajmuje przestrzeń magazynową, w bardzo krótkim czasie wypełnia ją i po kilku dniach znika, a dokonanie utylizacji odpadów, a bardzo często są to odpady niebezpieczne, przechodzi na właściciela nieruchomości – opisywał.
– Jeżeli w stodole sąsiedniego gospodarstwa nagle pojawiają się np. duże pojemniki – tzw. mauzery, to jest to sytuacja, w której możemy zgłosić możliwość popełnienia przestępstwa. Wtedy odpowiednie mechanizmy państwowe zareagują i będzie możliwość wykrycia ewentualnej nieprawidłowości na początkowym etapie – tłumaczył Ozdoba.
Poinformował też, że w 2020 r. wykrywalność nieprawidłowości przez GIOŚ wzrosła o 22 proc. – W 2015 r. mieliśmy 44 akty oskarżenia, a w 2020 r. – ponad 600 – podał. – To pokazuje, że polskie państwo nie lekceważy przestępstw środowiskowych, ale skutecznie z nimi walczy – podkreślał Ozdoba.
Jak powiedział, oczekuje na wpisanie do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów projektu nowelizacji kodeksu karnego oraz kodeksu wykroczeń w części dotyczącej przestępstw środowiskowych. W jego ocenie będzie to największa nowela tych przepisów od lat 90. XX w. – Jest to dla nas priorytet i mam nadzieję, że jesienią projekt znajdzie się już w parlamencie – zadeklarował. Projekt, według Ozdoby, obejmie podniesienie kar m.in. za: porzucanie odpadów w lasach czy wypalanie traw. Wprowadzi także obligatoryjne sprzątanie czy odpowiedzialność karną za nielegalny import odpadów innych niż niebezpieczne. – W tej chwili wyroki w tych sprawach są za niskie, dlatego postanowiliśmy zaproponować drastyczne zwiększenie kar w kodeksie karnym – wyjaśnił.
Projekt obejmie podniesienie kar m.in. za porzucanie odpadów w lasach czy wypalanie traw. Wprowadzi także obligatoryjne sprzątanie czy odpowiedzialność karną za nielegalny import odpadów innych niż niebezpieczne