Na terenach polskiej strefy ekonomicznej Bałtyku będą mogły powstawać pierwsze zbiorniki podziemnego składowania dwutlenku węgla. Taka lokalizacja została wskazana w projekcie rozporządzenia ministra środowiska w sprawie obszarów, na których dopuszcza się lokalizowanie kompleksu podziemnego składowania dwutlenku węgla. Według resortu należy w tym celu wykorzystać puste zbiorniki z czasów kambryjskich po złożach węglowodorów (ropy naftowej).
Projekt rozporządzenia wykonuje art. 4 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/31/WE z 23 kwietnia 2009 r. w sprawie geologicznego składowania dwutlenku węgla oraz zmieniającą dyrektywę Rady 85/337/EWG (Dz.Urz. UE L 140 z 5 czerwca 2009 r.). Zgodnie z nim państwa członkowskie mają prawo wskazać miejsca nadające się na podziemne składowiska oraz takie, które się do tego nie nadają.
Ograniczenie to może dotyczyć części lub całości terytorium kraju. Rozporządzenie unijne ma ograniczyć emisję dwutlenku węgla. Proces ten ma polegać na wychwytywaniu tego gazu z instalacji przemysłowych, transportowaniu go do miejsca przechowywania, a następnie wtłaczaniu do formacji geologicznej. Wybór odpowiedniego miejsca jest ważny, bo potencjalne składowiska nie powinny zagrażać zdrowiu i życiu ludzi oraz środowisku naturalnemu.
Ze względu na konieczność przetestowania nowych rozwiązań resort wskazał jako najlepsze miejsce do składowania dwutlenku węgla zbiorniki pod dnem morza.
Etap legislacyjny
Projekt rozporządzenia