statystyki

BDO: Organizację odzysku obowiązuje zachowanie tajemnicy

autor: Zofia Jóźwiak11.08.2020, 11:35; Aktualizacja: 11.08.2020, 12:10
śmieci

W celu zapewnienia płynności działania firmy i stałego dostępu do wszystkich danych gromadzonych na koncie BDO powinno być wyznaczonych kilku użytkowników głównych, którzy mogliby zastępować się w przypadku nieobecności jednego z nichźródło: ShutterStock

Tak resort klimatu odpowiada na wątpliwości DGP w sprawie sposobu logowania do BDO. Główne problemy z prywatnością użytkowników pozostają, niestety, nierozwiązane.

W dodatku FiP 145 („Baza danych o odpadach jak wywiadownia”) opisywaliśmy problemy z systemem logowania do BDO. Jeden z nich dotyczy kontrowersji związanych z wprowadzeniem danych do bazy. Otóż, aby organizacja odzysku mogła złożyć za przedsiębiorcę sprawozdanie o wprowadzonym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, musi dostać dostęp do jego konta w BDO jako użytkownik główny. Tymczasem w ten sposób zyskuje podgląd innych wrażliwych informacji o działalności firmy wprowadzonych do tej bazy i w praktyce może działać jak wywiadownia gospodarcza – co powoduje, że przedsiębiorcy nie chcą udzielać zgody na dostęp do bazy przedstawicielom organizacji. O tę i o kilka innych kwestii zapytaliśmy resort klimatu. Do dnia publikacji tekstu nie uzyskaliśmy odpowiedzi. Z przesłanego tuż po jego ukazaniem się wyjaśnienia wynika, że zabezpieczeniem jest ustawowy obowiązek zachowania tajemnicy w zakresie wszelkich danych przekazanych przez wprowadzającego.

Niestety, na część pytań odpowiedzi nie udało się nam uzyskać, chodzi m.in. o kwestię: co zrobić, jeśli pracownicy nie chcą logować się na swój prywatny profil zaufany. Bez odpowiedzi pozostało też pytanie, dlaczego danych z bazy nie można pozyskać w innym formacie niż PDF?

Odpowiedzi Ministerstwa Klimatu z 28 lipca 2020 r. na pytania DGP


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie