statystyki

Zmagania z suszą, czyli z pustego w próżne [OPINIA]

autor: Marceli Sommer04.05.2020, 10:18; Aktualizacja: 04.05.2020, 10:19
Marceli Sommer

Marceli Sommerźródło: Dziennik Gazeta Prawna
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

Jeszcze więcej tego, co proponowaliśmy do tej pory – to, jak się wydaje, filozofia, która stoi za podejściem rządzących do problemu suszy. – Przygotowywaliśmy się do tej sytuacji – zapewnił w rozmowie z DGP minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk, prezentując założenia rządowej specustawy antysuszowej.

Ma ona przyspieszyć procesy związane m.in. z wydawaniem pozwoleń na inwestycje w retencję, wzmacniając zarazem wpływ władz centralnych na ich kształt, m.in. poprzez obowiązek uzgadniania inwestycji przez samorządy.

Zmiany idące w tym kierunku można byłoby uznać za krzepiące, gdyby rząd reprezentował w tej dziedzinie myślenie długofalowe i bliskie konsensusowi naukowemu. Czy tak jest w istocie? Jak wynika ze słów szefa kluczowego – z punktu widzenia sytuacji hydrologicznej kraju – resortu do inwestycji antysuszowych zalicza on stopniowanie i podpiętrzanie rzek, choć specjaliści od lat podkreślają, że priorytetem Polski powinna być renaturyzacja rzek i terenów podmokłych, bo to ona skutecznie zwiększa absorpcję wody przez grunty, podczas gdy betonowanie koryt ją jeszcze bardziej ogranicza.


Pozostało jeszcze 85% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie