statystyki

Pandemia może zepchnąć na drugi plan ochronę klimatu. Co dalej z transformacją?

autor: Marceli Sommer23.03.2020, 09:29; Aktualizacja: 23.03.2020, 09:29
Walka z pandemią koronawirusa i jej skutkami oznacza konieczność skierowania ogromnych środków na wsparcie dla przedsiębiorstw i pozbawionych dochodu obywateli czy dofinansowanie służby zdrowia.

Walka z pandemią koronawirusa i jej skutkami oznacza konieczność skierowania ogromnych środków na wsparcie dla przedsiębiorstw i pozbawionych dochodu obywateli czy dofinansowanie służby zdrowia.źródło: ShutterStock

Pandemia może zepchnąć na drugi plan ochronę klimatu. Szansą mogą być zielone pakiety antykryzysowe.

Walka z pandemią koronawirusa i jej skutkami oznacza konieczność skierowania ogromnych środków na wsparcie dla przedsiębiorstw i pozbawionych dochodu obywateli czy dofinansowanie służby zdrowia. Ale może to być też szansa dla zielonej transformacji. Odpowiednio zaprojektowane pakiety stymulacyjne stanowiłyby wsparcie także dla przeciwdziałania kryzysowi klimatycznemu. Zielone inwestycje to również jedna z potencjalnych dźwigni dla ogarniętych kryzysem gospodarek.

W krótkim terminie hamowanie gospodarki i ograniczenie mobilności związane z wirusem powodują znaczny spadek konsumpcji energii oraz emisji, na co wskazują dane m.in. z Chin, Włoch czy USA. W Chinach ubytek ten na początku bieżącego roku szacowany jest na co najmniej 25 proc. w stosunku do tego samego okresu ub.r. Wyraźnie spadło też m.in. zużycie węgla w chińskich elektrowniach. Według Michała Hetmańskiego z Fundacji Instrat za sprawą tego trendu prawdopodobne jest spełnienie – wbrew wcześniejszym prognozom – celów klimatycznych na 2020 r. przez kraje takie jak Polska czy Niemcy.


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie