statystyki

Johnson światowym liderem w dziedzinie klimatu. Czy Glasgow będzie zieloną stolicą Europy?

autor: Marceli Sommer06.02.2020, 08:17; Aktualizacja: 06.02.2020, 10:03
Po fiasku ubiegłorocznej konferencji w Madrycie wobec COP26 są duże oczekiwania. Także Johnsonowi sukces na odcinku klimatycznym wydaje się potrzebny.

Po fiasku ubiegłorocznej konferencji w Madrycie wobec COP26 są duże oczekiwania. Także Johnsonowi sukces na odcinku klimatycznym wydaje się potrzebny.źródło: ShutterStock

Byli liderzy Partii Konserwatywnej David Cameron i William Hague są wśród polityków, którzy – według brytyjskich mediów – odrzucili ofertę pokierowania konferencją klimatyczną COP 26 w Glasgow po tym, jak w zeszłym tygodniu odwołana ze stanowiska została Claire O’Neill.

Konserwatystka, która odpowiadała dotąd za organizację listopadowego szczytu, po swoim odejściu skrytykowała szefa rządu za brak wsparcia dla przygotowań do COP. Według „Financial Timesa” najbardziej prawdopodobnymi obecnie kandydatami do zastąpienia O’Neill są Michael Gove i Andrea Leadsom, ministrowie rządu Johnsona, którzy kierowali w przeszłości resortem środowiska.

Po fiasku ubiegłorocznej konferencji w Madrycie wobec COP26 są duże oczekiwania. Także Johnsonowi sukces na odcinku klimatycznym wydaje się potrzebny. To jeden z obszarów, w których brexit może oznaczać większe problemy dla Brukseli niż dla Londynu. Jak mówi DGP Lidia Wojtala, niezależna specjalistka ds. polityki energetyczno-klimatycznej, to UE będzie się mierzyć m.in. z koniecznością aktualizacji swoich celów klimatycznych w związku z odejściem Wielkiej Brytanii.

– Na tym tle Brytyjczykom będzie łatwiej zaprezentować się jako kraj, który jest w stanie wyznaczać sobie ambitne cele i je realizować. Ten szczyt to dla Londynu pierwsza taka szansa – żeby pokazać, na co go stać jako kraj niezależny od UE – podkreśla.


Pozostało jeszcze 77% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie