statystyki

Europejski Zielony Ład. Nasze gminy górnicze mogą być największym beneficjentem

autor: Zofia Jóźwiak29.01.2020, 09:18; Aktualizacja: 29.01.2020, 09:18
węgiel kamienny

Mechanizm Sprawiedliwej Transformacji ma pomóc w przekształcaniu się regionom uzależnionym od węglaźródło: ShutterStock

Co bardziej zapobiegliwe z myślą o nieuchronnych przekształceniach już przygotowują strategie i projekty, by szybko sięgnąć po unijne wsparcie. Starają się też wykorzystać dostępne fundusze z obecnej perspektywy finansowej.

Komisja Europejska przedstawiła w ubiegłym tygodniu projekt rozporządzenia w sprawie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, będącego kluczowym elementem programu „Europejski Zielony Ład”. Nasze gminy górnicze mają szansę być jego największym beneficjentem. Nie wiadomo jeszcze jednak, czy przypadające Polsce 2 mld euro rozdzielać będzie rząd, czy marszałkowie województw. Pytane przez nas samorządy chciałyby, by pieniądze były jak najbliżej nich – czyli u marszałków. Ale niezależnie od tego, od kogo będą mogli otrzymać wsparcie, to jeśli chcą z niego skorzystać, muszą już teraz się do tego przygotować. Przy czym trzeba pamiętać, że fundusze mają być ograniczone terytorialnie, czyli nie będą przyznawane na całe województwo, w którym są kopalnie, a tylko na pewne tereny, które bezpośrednio potrzebują tej pomocy. [ramka]

Zerwać z uzależnieniem

Mechanizm Sprawiedliwej Transformacji ma pomóc w przekształcaniu się regionom uzależnionym od węgla. Może on sięgnąć nawet 100 mld euro z różnych środków pomocowych. Z tego ok. 7,5 mld euro stanowić będzie Fundusz Sprawiedliwej Transformacji. Polska ma z niego uzyskać 2 mld euro. Pozostałe środki przewidziano m.in. z Funduszu Spójności czy Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z niskooprocentowanych pożyczek, w tym z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. 

Wielkopolska dolina energii

Do skorzystania z unijnej oferty szykuje się Wielkopolska Wschodnia, czyli region zagłębia węgla brunatnego Pątnów–Adamów–Konin. – Chodzi o cztery powiaty: koniński, kolski, turecki i słupecki – precyzuje Maciej Sytek, prezes Agencji Rozwoju Regionalnego (ARR) w Koninie, który pełni rolę pełnomocnika zarządu województwa wielkopolskiego ds. restrukturyzacji Wielkopolski Wschodniej. – Bo na nich znajdują się tereny, na których był lub jeszcze jest wydobywany węgiel brunatny, albo z tych terenów pochodziły osoby pracujące w kopalniach – wyjaśnia.

Zainteresowanie transformacją w regionie zaczęło się ponad dwa lata temu. Wtedy w prace unijnej platformy Regionów Górniczych w Procesie Transformacji włączyła się grupa aktywistów miejskich z Konina. Potem dołączyli do nich włodarze zainteresowanych gmin i samorząd województwa. Efektem było przystąpienie całego województwa do platformy i prace nad przygotowaniem strategii transformacji. Zajęła się tym Agencja Rozwoju Regionalnego w Koninie we współpracy z organizacjami społecznymi. Porozumienie podpisało w sumie 40 podmiotów. Dziś ARR ma przygotowanych ponad 30 projektów, spośród których część została już zaakceptowania przez Brukselę. Region ma być wkrótce określany mianem „Wielkopolskiej Doliny Energii”. – Ale ta energia nie będzie miała nic wspólnego z węglem brunatnym i wielkimi elektrowniami – zastrzega Maciej Sytek. – To fotowoltaika, wiatraki i geotermia – wyjaśnia prezes ARR. I zaraz dodaje, że chodzi także o elektromobilność i technologie wodorowe. Niektóre z projektów zaczęto już realizować, nie czekając na obiecane rejonom pogórniczym pieniądze z nowej perspektywy.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie