Warszawa z nowymi stawkami za śmieci

autor: Katarzyna Nocuń16.12.2019, 08:00; Aktualizacja: 16.12.2019, 08:15
Warszawiacy zapłacą miesięcznie ryczałtową opłatę 65 zł w przypadku zabudowy wielorodzinnej i 94 zł w zabudowie jednorodzinnej

Warszawiacy zapłacą miesięcznie ryczałtową opłatę 65 zł w przypadku zabudowy wielorodzinnej i 94 zł w zabudowie jednorodzinnejźródło: ShutterStock

Opłaty za zagospodarowanie odpadów od lutego 2020 r. będą liczone od gospodarstwa domowego.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Reklama

Komentarze (13)

  • Nienawidzaca niesprawiedliwosci(2020-01-29 18:45) Zgłoś naruszenie 30

    Samotnie mieszkają najczęściej ludzie starzy emerici Ich patrnerzy umarli Nie beda mieli sily walczyc o swoje Zaplaca za smieci swoje i rodzin wielodzietnych nie beda mieli za co kupic jedzenia ZUS zyska

    Odpowiedz
  • Bajka62(2020-01-16 09:45) Zgłoś naruszenie 20

    Jak można zrobić podwyżkę 650%? Urawniłowka zastosowana przy śmieciach spowoduje, że sąsiad sąsiadowi wilkiem. Ja mieszkam sama i zapłacę 65 pln i sąsiedzi z 3 dzieci (w tym 2 pampersiarzy) zapłacą 65pln. JUŻ ICH NIE LUBIĘ BO ZA NICH PŁACĘ!!! Nie z mojego wyboru tylko z przymuszenia. Wymyślono kolejny sposób na wspólne utrzymywanie rodzin, czy chcę mieć dzieci czy nie to i tak jakieś muszę utrzymać. I żeby nie było tego durnego argumentu - nie, one nie zapracują na moją emeryturę, sama to robię!!!

    Odpowiedz
  • oburzona(2020-01-16 09:26) Zgłoś naruszenie 30

    Skrajna niesprawiedliwość. Osoba samotna ma płacić tyle samo co wieloosobowe rodziny?

    Odpowiedz
  • wyborca(2020-01-09 14:19) Zgłoś naruszenie 20

    To dopiero teraz będą się zastanawiać nad opłatami powiązanymi ze zużyciem wody ?!!! Przecież wybory samorządowe były w 2018 roku. Na szczęście możliwe jest już referendum w sprawie odwołania prezydenta Warszawy !

    Odpowiedz
  • j709(2020-01-04 19:17) Zgłoś naruszenie 60

    Opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi są daniną publiczną, pieniężną i odpłatną (ekwiwalentną bo przysługuje w zamian odbiór wytworzonych odpadów). Nie mogą być więc oderwane zupełnie od wzajemnego świadczenia, czyli odbioru tych odpadów. Ustanowienie tej daniny w kwocie należnej od gospodarstwa domowego oznacza, że prawodawca jest nieudolny i uznaje, że jednoosobowe gospodarstwo emeryta, rencisty czy singla wywarza porównywaną ilość odpadów, jak gospodarstwo dwu, cztero, sześcio czy nawet dzisięcioosobowe. Mamy więc tu do czynienia z jawnym zerwaniem związku między wysokością daniny a jej ekwiwalentem czyli ilością wytwarzanych i odbieranych odpadów. W konsekwencji osoba z jednoosobowego gospodarstwa płaci 6 krotnie wyższą opłatę niż osoba z gospodarstwa sześcioosobowego a 4 krotnie wyższą niż ta z czteroosobowego (Warszawa, 65 zł od gospodarstwa domowego). Czyż nie jest to jawna dyskryminacja części obywateli a uprzywilejowanie pozostałych kosztem tych pierwszych? A art. 32 Konstytucji RP stanowi: "1. Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. 2. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny. " Zarówno ustawodawca dopuszczający tę dyskryminacyjną formę daniny jak i organy samorządowe ją w tej formie ustanawiające jawnie łamią Konstytucję RP. Czy ktoś się o tych pokrzywdzonych i dyskryminowanych upomni? Czy wladza zamierza dokonywać w ten sposób redystrybucji dochodów i czy czyni to we właściwym kierunku? Czy ktoś zaskarży te przepisy? Może Rzecznik Praw Obywatelskich, bo to sprawa w sam raz dla niego? Czekamy.

    Odpowiedz
  • Brukselka(2019-12-25 08:34) Zgłoś naruszenie 40

    Jeżeli będę tyle płacić, to zaniecham segregacji. Z mojej kuchni znikną 3 pojemniki. Mieszkam sama . Dotychczas płaciłam 10 zł i skrupulatnie segregowałam.

    Odpowiedz
  • Michał(2019-12-18 18:34) Zgłoś naruszenie 30

    Radni Rady Warszawy z PO to utajniony PiS samo zło i pan Trzaskowski mojego głosu i PO już nie otrzyma 505 procent podwyzki mi zafundował a wiec ja będę płacił za śmieci Prezydenta

    Odpowiedz
  • Michał(2019-12-18 18:11) Zgłoś naruszenie 30

    Jawnie nesprawiedlwe opłaty ja mieszkam samotnie w 35 m2 mieszkaniu, z boku w 52 m2 mieszka 5 osobowa rodzina a w mieszkaniu 83 m2 6 osób / studenc/ wszyscy płacimy po równo .

    Odpowiedz
  • 434 tys. ton śmieci z zagranicy(2019-12-17 00:01) Zgłoś naruszenie 30

    Skoro opłata jest bez względu od liczby lokatorów (co jest skandalem!) to wynika z tego że najwyraźniej będziemy płacić za swoje śmieci, a nawet nie za swoich sąsiadów BĘDZIEMY PŁACIĆ ZA ŚMIECI SPROWADZANE Z NIEMIEC, AUSTRALII, NIGERII i innych absurdalnych kierunków, skro im się opłaca płynąc pół swiata po to by podrzucić w POLSCE śmieci. STAJEMY SIĘ CENTRUM ŚMIECIOWYM, INNI WYRZUCAJĄ MY PŁACIMY. W 2018 roku Polska przyjęła 434,4 tys. ton śmieci z zagranicy. TO MY ZA TO PŁACIMY!

    Odpowiedz
  • niesprawiedliwość(2019-12-16 23:48) Zgłoś naruszenie 71

    Totalna niesprawiedliwość. Samotna osoba, a nawet emeryt z najniższą emeryturą zapłaci tyle samo co wielodzietna rodzina, lub ludzie którzy wynajmują mieszkanie i mieszkają po kilka osób w każdym pokoju. To nie jest miasto (pewnie okażą się że i kraj) dla starych ludzi ani samotnych! To w ramach platformy obywatelskiej, tak głupi obywatelu płać choć nawet nie stać się na aby ugotować obiad, ale masz płacić za śmieci choć sam wytworzysz 2 małe woki w miesiącu! Kończę bo nasuwają się tylko niecenzuralne słowa! PO-PIS to jedno takie samo ZŁO!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • X33(2019-12-16 20:18) Zgłoś naruszenie 50

    Zamiast narzucić obowiązki na producentów - 1. znakowania do jakiego pojemnika wrzucić opakowanie (kolorami), 2. Obowiązek odzysku surowca przez producentów tak jak jest to w przypadku aluminium - zależałoby im żeby nie produkować plastiku tylko zastępować go np papierem.

    Odpowiedz
  • ratio(2019-12-16 14:08) Zgłoś naruszenie 30

    trzeba nie tylko mieć tupet, ale mieć złodziejską naturę i pogardę dla ludzi, żeby podnieść cenę śmieci siedmiokrotnie gospodarstwom jednorodzinnym. Ale czego się spodziewać po PO-PiS...

    Odpowiedz