statystyki

Ostatni dzwonek na rejestrację. Bez niej firma może mieć kłopoty

03.12.2019, 08:00; Aktualizacja: 03.12.2019, 11:41
Poza opłatą za wpis podmioty wpisane do bazy każdego roku powinny uiszczać opłatę roczną

Poza opłatą za wpis podmioty wpisane do bazy każdego roku powinny uiszczać opłatę rocznąźródło: ShutterStock

Kto jeszcze nie wypełnił obowiązku wpisu do Rejestru-BDO, powinien się pospieszyć. Jeśli nie uzyska specjalnego numeru rejestrowego, to nie będzie mógł od nowego roku prowadzić legalnej działalności.

Tak jak wspomnieliśmy na pierwszej stronie wydania specjalnego – zgodnie z ustawą z 14 grudnia 2012 r. o odpadach (t.j Dz.U. z 2019 r. poz. 701; ost.zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 1579) każdy, kto gospodaruje odpadami, musi wpisać się do Rejestru-BDO. Do końca roku przedsiębiorcy będą składać wnioski o wpis w formie papierowej. Od nowego roku wpis do Rejestru-BDO, wszelkie w nim zmiany, jak również prowadzenie ewidencji i sprawozdawczości będą odbywać się wyłącznie online. Obecnie stosowana forma papierowa wymienionych dokumentów przestanie obowiązywać. Elektronizacja gospodarki odpadami to niewątpliwe ułatwienie dla przedsiębiorców, którzy od nowego roku mogą zapomnieć o wszechobecnym papierze. Zwłaszcza że BDO nie wymaga specjalistycznych urządzeń elektronicznych. By połączyć się z bazą, wystarczy najprostszy smartfon, tablet, komputer czy laptop.

Jedyny wyjątek od obowiązku rejestracji drogą elektroniczną będzie dotyczył przedsiębiorcy zagranicznego, który nie ustanowi swojego oddziału w Polsce. Ale i w takim przypadku wygenerowanie papierowego wniosku o wpis, zmianę wpisu lub o wykreślenie będzie odbywało się przy pomocy BDO.

kto musi się wpisać, a kto nie

Zakres wpisów do Rejestru-BDO zgodnie z art. 50 ust. 1 oraz 51 ust. 1 ustawy o odpadach jest niezwykle szeroki. Część podmiotów ma obowiązek samodzielnie dokonać wpisu, część jest wpisywana z urzędu przez marszałków województw.


Pozostało 91% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie