statystyki

Kopciuchy wylecą z rynku. Kupimy tylko ekologiczne kotły

autor: Jakub Pawłowski06.11.2019, 08:15; Aktualizacja: 06.11.2019, 08:25
naprawa ogrzewanie

Rząd przekonuje, że na lepszej kontroli zyskają nie tylko mieszkańcy i powietrze, ale również przedsiębiorcyźródło: ShutterStock

Kotły na paliwa stałe wykorzystywane do ogrzewania domów będą musiały spełniać rygorystyczne normy emisji. Inaczej nie zostaną dopuszczone do obrotu, a ich zakup będzie nielegalny. W efekcie już wkrótce w sklepach będzie można znaleźć wyłącznie ekologiczne urządzenia grzewcze.

Takie zmiany wprowadza nowelizacja ustawy – Prawo ochrony środowiska (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1396 ze zm.), którą wczoraj podpisał prezydent. Od dawna oczekiwali ich aktywiści smogowi, którzy wytykali rządzącym, że przepisy pozostawiają zbyt wiele luk prawnych, a przez to pozwalają nieuczciwym sprzedawcom obchodzić rygorystyczne wymogi.

Teoretycznie rynek został uregulowany jeszcze w 2017 r., kiedy przyjęto rozporządzenie o minimalnych standardach dla kotłów. Sęk w tym, że regulacje pozwalały importować kopciuchy z zagranicy oraz sprzedawać niespełniające wymogów urządzenia pod inną nazwą. W efekcie kiepskiej jakości piece węglowe trafiały do domów jako kotły na ciepłą wodę użytkową bądź na biomasę niedrzewną.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie