statystyki

Kopciuchy wylecą z rynku. Kupimy tylko ekologiczne kotły

autor: Jakub Pawłowski06.11.2019, 08:15; Aktualizacja: 06.11.2019, 08:25
naprawa ogrzewanie

Rząd przekonuje, że na lepszej kontroli zyskają nie tylko mieszkańcy i powietrze, ale również przedsiębiorcyźródło: ShutterStock

Kotły na paliwa stałe wykorzystywane do ogrzewania domów będą musiały spełniać rygorystyczne normy emisji. Inaczej nie zostaną dopuszczone do obrotu, a ich zakup będzie nielegalny. W efekcie już wkrótce w sklepach będzie można znaleźć wyłącznie ekologiczne urządzenia grzewcze.

Takie zmiany wprowadza nowelizacja ustawy – Prawo ochrony środowiska (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1396 ze zm.), którą wczoraj podpisał prezydent. Od dawna oczekiwali ich aktywiści smogowi, którzy wytykali rządzącym, że przepisy pozostawiają zbyt wiele luk prawnych, a przez to pozwalają nieuczciwym sprzedawcom obchodzić rygorystyczne wymogi.

Teoretycznie rynek został uregulowany jeszcze w 2017 r., kiedy przyjęto rozporządzenie o minimalnych standardach dla kotłów. Sęk w tym, że regulacje pozwalały importować kopciuchy z zagranicy oraz sprzedawać niespełniające wymogów urządzenia pod inną nazwą. W efekcie kiepskiej jakości piece węglowe trafiały do domów jako kotły na ciepłą wodę użytkową bądź na biomasę niedrzewną.


Pozostało jeszcze 55% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie