statystyki

Kogo dotyczy i jak wyliczyć opłatę środowiskową za spalanie paliw w silnikach samochodów

autor: Krzysztof Gołębiewski01.11.2019, 14:30; Aktualizacja: 01.11.2019, 16:59
Kontrolę obowiązku wnoszenia opłat za korzystanie ze środowiska prowadzone są przez urzędy marszałkowskie oraz inspektorów inspekcji ochrony środowiska, którzy oprócz zastosowania sankcji za niezłożenie wykazu dokonują też ustaleń własnych, które stanowią podstawę do wyliczenia zaległych opłat przez marszałka województwa.

Kontrolę obowiązku wnoszenia opłat za korzystanie ze środowiska prowadzone są przez urzędy marszałkowskie oraz inspektorów inspekcji ochrony środowiska, którzy oprócz zastosowania sankcji za niezłożenie wykazu dokonują też ustaleń własnych, które stanowią podstawę do wyliczenia zaległych opłat przez marszałka województwa.źródło: ShutterStock

Jestem jednoosobowym przedsiębiorcą działającym w branży nieruchomości, posiadam samochód zarejestrowany na firmę. Czy w związku z tym mam jakieś obowiązki związane z opłatami środowiskowymi?

Zgodnie z ustawą – Prawo ochrony środowiska każdy podmiot korzystający ze środowiska, zobowiązany jest do ponoszenia opłata za korzystanie ze środowiska z tytułu wprowadzania gazów lub pyłów do powietrza. Jako wprowadzanie tego rodzaju substancji należy również uznać spalanie paliw w silnikach pojazdów, co powoduje emisję.

Opłata i wykaz

Dlatego też każdy przedsiębiorca jako podmiot korzystający ze środowiska w przypadku wykorzystywania w prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej samochodów jest zobowiązany do sporządzania i przedkładania marszałkowi województwa wykazów zawierających informacje i dane o zakresie korzystania ze środowiska oraz naliczania i wnoszenia na ich podstawie opłat za korzystanie ze środowiska. Dotyczy to również samochodów osobowych, o czym nie zawsze przedsiębiorcy wiedzą.

Wzór wykazu stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia ministra środowiska z 13 grudnia 2018 r. w sprawie wykazów zawierających informacje i dane o zakresie korzystania ze środowiska oraz o wysokościach należnych opłat.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie