statystyki

Śmieci z biur i sklepów odbiorą samorządy

autor: Katarzyna Nocuń03.04.2019, 07:00; Aktualizacja: 03.04.2019, 07:30
Prace nad nowelą ustawy trwają od sierpnia ubiegłego roku. W ostatniej wersji projektu resort środowiska utrzymał zakaz ryczałtowych rozliczeń między gminami i przedsiębiorcami. Nie zrezygnował także ze sztywnej różnicy w opłacie za odbiór odpadów segregowanych i niesegregowanych.

Prace nad nowelą ustawy trwają od sierpnia ubiegłego roku. W ostatniej wersji projektu resort środowiska utrzymał zakaz ryczałtowych rozliczeń między gminami i przedsiębiorcami. Nie zrezygnował także ze sztywnej różnicy w opłacie za odbiór odpadów segregowanych i niesegregowanych.źródło: ShutterStock

Biurowce, sklepy i punkty usługowe zostaną z automatu objęte gminnym systemem odbioru śmieci; właściciele tych nieruchomości będą mogli z niego zrezygnować po złożeniu wniosku – z informacji DGP wynika, że na takie ustępstwa wobec strony samorządowej zgodziło się Ministerstwo Środowiska.

W najbliższych dniach resort ma przedstawić kolejną, czwartą wersję projektu nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1454 ze zm.). Ma ona odpowiadać na część postulatów samorządowców zgłaszanych podczas konsultacji w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Kością niezgody w rozmowach z rządem była sprawa nieruchomości niezamieszkanych. Jak mówi DGP Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich, do uzgodnienia stanowisk miało dojść wczoraj podczas spotkania z ministrem środowiska Henrykiem Kowalczykiem na krótko przed zespołem komisji wspólnej opiniującej rządowy projekt.

Obecnie właściciele nieruchomości niezamieszkanych, czyli na przykład biurowców i sklepów, sami podpisują umowy z firmami na odbiór odpadów komunalnych. Samorządy chciały przejąć tę część śmieciowego rynku, jednak pod presją przedsiębiorców nie zgodził się na to resort środowiska. We wcześniejszej wersji projektu nowelizacji właściciel nieruchomości niezamieszkanej miał wyrazić zgodę na włączenie do systemu – według firm z branży odpadowej jest to rozwiązanie optymalne. Samorządy chciały jednak większej kontroli. Z informacji DGP wynika, że do argumentów gmin przychylił się resort środowiska. Uzgodniono, że nieruchomości niezamieszkane zostaną z automatu włączone do gminnego systemu. 


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (2)

  • Co na to GIOGO(2019-04-03 09:24) Zgłoś naruszenie 30

    Biura z reguły przetwarzają dane osobowe, więc w śmieciach takie dane też będą się znajdować. Czy odpowiedzialność za ochronę danych zostanie zdjęta z biur po wrzuceniu zepsutych dokumentów do śmietnika?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie