„Czyste powietrze” wciąż nie takie czyste, jak być powinno

autor: Karolina Baca-Pogorzelska16.01.2019, 11:50; Aktualizacja: 16.01.2019, 11:54
15,73 mln ton – tyle węgla kamiennego sprowadziliśmy w ciągu 10 miesięcy 2018 r.

15,73 mln ton – tyle węgla kamiennego sprowadziliśmy w ciągu 10 miesięcy 2018 r.źródło: ShutterStock

Choć od ogłoszenia rządowego programu minęły już dwa lata, to z jego 15 punktów udało się zrealizować w pełni dwa. Z kolei plan dofinansowywania termomodernizacji i wymiany źródeł ciepła zdaje się łapać zadyszkę.

Polski Alarm Smogowy już po raz trzeci rozliczył rząd z działań antysmogowych, oceniając je ostro i jednoznacznie – nadal nie przynoszą efektów. Nie znaczy to jednak, że zapowiadane działania nie zostały podjęte. Przeciwnie. Wiele z nich nawet zostało wprowadzonych w życie. Tyle, że egzekwowanie przepisów idzie jak po grudzie. W wielu są też niedociągnięcia, które będą wymagały zmian. Poniżej przedstawiamy sześć głównych problemów związanych z „Czystym powietrzem”.

1 Najgorsze paliwa nadal w użyciu

W lipcu 2018 r. zostały znowelizowane przepisy o jakości paliw stałych, co było jednym z punktów szerokiego rządowego programu „Czyste powietrze”. Dzięki niej z rynku miały zostać wyeliminowane węgle najgorszej jakości, m.in. muły i flotokoncentraty. Tyle tylko, że rozporządzenie do tej ustawy pozwala na ich mieszanie z lepszym węglem, czyli zmiana jest pozorna. Rewizji rozporządzenia należy się spodziewać w dwa lata po jego wydaniu (obowiązuje od listopada 2018 r.). Ma ono jednak swoje plusy. Wprowadziło obowiązek wydawania klientom składów opałowych certyfikatów pochodzenia węgla – tzn. mają oni znać nie tylko jego parametry, ale i kopalnię, w której został wydobyty. Ma to zapobiec oszustwom – w ubiegłym roku bowiem zdarzały się przypadki, że klienci mogli się naciąć na węgiel np. z kopalni Kazimierz Juliusz, która została zamknięta w 2014 r.


Pozostało jeszcze 91% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • szanuj drzewa - czyli swoje zdrowie !(2019-01-16 14:47) Zgłoś naruszenie 10

    Potrzebna jest dobra ustawa o publicznym transporcie zbiorowym, bo dzisiaj bez własnego auta nie jest możliwe normalne funkcjonowanie, w Polsce obowiązuje tzw. "zjawisko przymusowego posiadania samochodu" - a jak słyszymy od znawców, kilogram benzyny, w procesie spalania wytwarza 3 kg CO2 . Jeżeli do tego dołożymy wycinanie drzew i krzewów, to o czystości powietrza w miastach , raczej trudno jest mówić, a przecież wiemy, że to zieleń w procesie asymilacji produkuje tlen z CO2.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie