Bieszczadzkie przepychanki. Kto ma rację w sporze o fabrykę węgla w Ustrzykach Dolnych?

autor: Maciej Suchorabski27.12.2018, 07:00; Aktualizacja: 27.12.2018, 14:15
Ze Strategii Rozwoju Gminy Ustrzyki Dolne na lata 2015-2025 jasno wynika, że region ma stawiać na turystykę, sport i ochronę środowiska

Ze Strategii Rozwoju Gminy Ustrzyki Dolne na lata 2015-2025 jasno wynika, że region ma stawiać na turystykę, sport i ochronę środowiskaźródło: ShutterStock

Ustrzyki Dolne – zimowa stolica Bieszczad i matecznik polskiego punk rocka – nagle zaczęły budzić zainteresowanie lokalnych i ogólnopolskich mediów. Powód? Mająca w nich powstać do końca 2020 roku fabryka węgla drzewnego.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Reklama

Komentarze (86)

  • wiarus(2019-03-03 15:38) Zgłoś naruszenie 220

    Ustrzyki miastem turystycznym...chyba Górne.A starosta też zacofany.

    Odpowiedz
  • postępowy(2019-02-24 16:36) Zgłoś naruszenie 290

    Czy starosta Andruch wie ile wynosi bezrobocie w Bieszczadach??Na chwilę obecną blisko 14%,więc dlaczego sprzeciwia się pan nowym inwestycjom.To przez takich jak pan,zostaną w Ustrzykach sami emeryci,bo niby gdzie młodzi ludzie mają pracować.

    Odpowiedz
  • dość obłudy(2019-02-08 21:34) Zgłoś naruszenie 222

    Powietrze w Ustrzykach na dzień 08.02.2019 godz.21:15.PM10-391% 196 µg/m³,PM2.5-573% 143 µg/m³,PM1 73 µg/m³.Przestańcie bredzić o czystym powietrzu w Ustrzykach,bo w Krakowie mają lepiej!!!

    Odpowiedz
  • mieszkaniec Ustrzyk(2019-01-04 22:03) Zgłoś naruszenie 785

    Jak wiadomo złożono też wniosek do Urzędu Miasta na produkcję masy bitumicznej w lokalizacji sasiedniej od "Gryfskandu" a wszystko to w zielonej i pieknej stolicy Bieszczad.Promień szkodliwego oddziaływania to na pewno więcej niz kilka kilometrów, a z tym mieszkańcy Ustrzyk D. na pewno sie nie pogodzą. Do tego doszedłby katastrofalnie duzy ruch wielkich ciężarówek po Ustrzykach i okolicy. Zbierajmy się zatem np. w centrum miasta w parku w każdy piątek po południu, gdzie każdy mógłby zabrać głos przez tubę nagłaśniającą i protestować aż do skutku.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Janina(2019-01-02 19:22) Zgłoś naruszenie 1192

    Moim zdaniem rozwój prawdziwej turystyki w rejonie Ustrzyk Dolnych dopiero nastąpi w kolejnych latach. Gdzie indziej przeładowanie będzie dla turystów i mieszkańców zbyt męczące - weżmy obecne Zakopane. Nie chciałabym tam pojechać nawet za darmo.Smog, tysiące ludzi i ... ogolne zmęczenie i chaos. Bieszczady zawsze będą w cenie. Dlatego na zanieczyszczenie środowiska nie możemy sobie pozwolić.Fachowcy już się wypowiedzieli jakie trujace zwiazki beda się wydzielać. A firma wyraznie mówi, że zainstalowanych urządzeń nie da się już usunąć, mamy atrakcje zaprojektowane na następne dziesięciolecia.Dlatego apel ! - Solidarnie róbmy wszystko żeby to drzewo które już nawieżli zabrali sobie w inne miejsce, my ich tu nie chcemy !!

    Odpowiedz
  • Mieszkanka(2018-12-31 13:11) Zgłoś naruszenie 2290

    Czytam w komentarzach dużo o złym wpływie Gryfskandu na srodowisko, o utracie dochodów z turystyki, o potencjalnie ciężkiej sytuacji drobnych przedsiębiorców drzrwnych i z tym się oczywiscie w 100%zgadzam. Jednak uważam, że najważniejszy dla nas powinien być wpływ Gryfskandu na nasze zdrowie. Przecież ten cały,, syf,, lecący z kominów w postaci,, pary wodnej,, będziemy wdychac my, nasze dzieci, nasi bliscy. A czytając jakie to są związki to aż skóra cierpnie. Musimy się zjednoczyć, może,, wyjść na ulicę,, żeby temu zapobiec. W dzisiejszych czasach rak nas zabija, po co jeszcze mu w tym pomagać poprzez wdychanie tego syfu? Jeszcze apel do naszego burmistrza : panie burmistrzu proszę zadbać o mieszkańców, proszę razem z nami jakoś to odkręcić i nie brać sobie na sumienie naszego zdrowia a może nawet życia. W życiu trzeba być przede wszystkim człowiekiem. I to właśnie przez pryzmat człowieczeństwa będzie Pan kiedyś oceniany. Najważniejsze dla ludzi jest zdrowie! I na tym się skupmy. Trumny nie mają kieszeń. Patrząc na np gryfino to jesteśmy pewni że ten zakład truje i powoli zabija.

    Odpowiedz
  • Bartek(2018-12-30 21:20) Zgłoś naruszenie 2893

    Jako mieszkaniec, jestem stanowczo przeciw. Nikomu nie jest to potrzebne wiec po co to budować? Może chodzi o kasę, tylko nie wiadomo czyją i kto na ze zwykłych śmiertelników na tym zyska?

    Odpowiedz
  • Dorota(2018-12-30 14:43) Zgłoś naruszenie 665

    w 81 roku Ustrzyki Dolne były w awangardzie przemian politycznych. Marzy mi się aby w 2019 stały się liderem w walce ze zmianami klimatycznymi w Polsce. Absolutne minimum tej walki to zablokowanie inwestycji Gryfskandu oraz utworzenie, tak długo oczekiwanego, Turnickiego PN. Mam nadzieję, że Burmistrz Romowicz jako digital natives- człowiek doskonale obeznany z siłą mediów społecznościowych i mediów w ogóle, szybko uczący się i mający świadomość wyzwań współczesności przyłączy się do tej walki. Ponad podziałami politycznymi- oczywiście! Rzecz jasna Ustrzyki D. i cała gmina, jak kania dżdżu potrzebują inwestorów i inwestycji żeby mieć dobry poziom usług publicznych, żeby żyć, ale niech to będą dobre inwestycje- bez smrodu i megalomanii np w OZE. Czas na debatę publiczną na te tematy!

    Odpowiedz
  • Przerażony Czytelnik(2018-12-30 13:53) Zgłoś naruszenie 3296

    Tylko ktoś przy chorych zmyslach ściagałby raki syf do tak urokliego miasteczka... Burm

    Odpowiedz
  • Leon(2018-12-30 10:36) Zgłoś naruszenie 10048

    Bardzo dodrze że powstaną nowe miejsca pracy,ludzie muszą stąd wyjeżdżać z braku perspektyw.A zdanie pseudo-ekologów i obcych co kupili działki na terenie przemysłowym...nie interesuje mnie!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • UCZMY SIĘ NA CUDZYCH BŁĘDACH(2018-12-29 21:04) Zgłoś naruszenie 3593

    Warty uwagi komentarz, dający do myślenia - Marcin Jangas: "Zapraszam do mojego domu w Gryfinie. Jest zdewastowany przez fabrykę. Ludzie nie pozwólcie na budowę tego zakładu to truciciel! Proszę o kontakt wszystkich chętnych pokaże filmy i zapylony dom. Niech tego smierdziela zabierają do Szwecji! Proszę o kontakt wszystkich zainteresowanych 502-450-649"

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Gość(2018-12-29 17:43) Zgłoś naruszenie 9734

    Ja uważam ze może lepiej by powstała tam profesjonalna fabryka węgla drzewnego, niż w prymitywny sposób miałoby się utrzymywać dalej wypalanie węgla jak obecnie. Wiadomo , że jedni będą za ,drudzy będą przeciw a szczególnie ci co ich interesom budowa takiej fabryki zaszkodzi.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • raven(2018-12-28 22:06) Zgłoś naruszenie 4492

    Tą sprawą już powinna zajmować się prokuratura bądź inny organ państwa do tego przeznaczony. Mamy w Polsce powiedzenie: jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. I dobrym byłoby, by zbadano i te n wątek.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • ecik(2018-12-28 18:52) Zgłoś naruszenie 2992

    To za ile lat nie będzie już lasów w Bieszczadach?

    Odpowiedz
  • realista(2018-12-28 12:03) Zgłoś naruszenie 10667

    Burmistrz Romowicz to najlepszy burmistrz w dziejach Ustrzyk Dolnych.Działa w interesie mieszkańców, a nie grup mafijnych, które oplotły miejscowość gęstą siecią kryminalnych interesów.Wszyscy, którzy atakują burmistrza, to elementy patologii społecznej, ludzie aspołeczni, którzy w kryminalny sposób weszli w posiadanie działek budowlanych.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • smutny(2018-12-28 10:46) Zgłoś naruszenie 552

    Jednym z dekretów jakie podpisał hamerykański prezydent po dojściu do władzy to dekret stanowiący że każdy urzędnik państwowy wyższego szczebla (powiedzmy poza sekretarkami i ludzi od ksera których jest sporo) ma zakaz przechodzenia do firm prywatnych przez bodajże 5 lat od zakończenia pracy w urzędzie => cel walka z korupcją (O dziwno w hameryce i Demokratycznym kraju doszukali się korupcji) => bo korupcja obecnie działa w rękawiczkach, są to korporacje, korporacje polityczne np PIS, PO (niczym się to nie różni od wielkich firm) => zmieniajmy ten gówn... ustruj korporacyjny !!!

    Odpowiedz
  • obserwator(2018-12-28 07:55) Zgłoś naruszenie 9960

    Protestują właściciele domków wokół byłych zakładów.Tymi domkami powinien się zająć prokurator.Trzeba zbadać jakim cudem pobudowano domy w strefie inwestycyjnej byłych zakładów drzewnych.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • DALEKI CZLOWIEK Z POLSKI(2018-12-28 04:58) Zgłoś naruszenie 7289

    walxzyc o zdrowie taki zaklad daje kase tylko wlaacixielom i urzedasom wykancza male firemki polakie nie placi podatkow raje podatkowe niszczy dewastuje DOSC TEGO NIECH BUDUJE NA UKRAINIE

    Odpowiedz