statystyki

Czy nowe normy kadmu oszczędzą polską chemię?

autor: Justyna Piszczatowska19.12.2018, 07:19; Aktualizacja: 19.12.2018, 08:32
Na korzyść Polski zadziałało też to, że w przeciwieństwie do problemów energetyki w przypadku chemii udało się nawiązać współpracę z firmami z innych krajów. Restrykcje w sprawie norm kadmu wzbudziły obawy przemysłu nawozowego w kilkunastu państwach, w tym Hiszpanii, Portugalii, Rumunii czy Irlandii.

Na korzyść Polski zadziałało też to, że w przeciwieństwie do problemów energetyki w przypadku chemii udało się nawiązać współpracę z firmami z innych krajów. Restrykcje w sprawie norm kadmu wzbudziły obawy przemysłu nawozowego w kilkunastu państwach, w tym Hiszpanii, Portugalii, Rumunii czy Irlandii.źródło: ShutterStock

W kończących się pracach nad rozporządzeniem nawozowym przyjęto dużo łagodniejsze zapisy, niż obawiali się nasi producenci.

W Brukseli do finału zmierzają prace nad wzbudzającym kontrowersje w całej UE limitem kadmu w nawozach. Bardzo ważne dla unijnego rolnictwa i producentów nawozów rozporządzenie w toku długotrwałych negocjacji przyjęło brzmienie korzystne dla polskich firm.

Było wiele obaw, że nowe restrykcje wyeliminują z rynku np. polską Grupę Azoty. Realnie rzecz biorąc, stawką w tej grze były losy polskiej chemii. W tle były również interesy firm spoza UE, w tym z Afryki Północnej i Rosji – eksportujących do Wspólnoty dużo nawozów.

Rozporządzenie nawozowe w ubiegłym tygodniu przyjął Komitet Stałych Przedstawicieli UE – COREPER. To oznacza zbliżające się zakończenie prac nad projektem i jego wejście w życie. Unijne rozporządzenia, w przeciwieństwie do dyrektyw, nie wymagają przyjmowania w kraju nowej ustawy, tylko wchodzą do porządku prawnego z chwilą publikacji w Dzienniku Urzędowym.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie