statystyki

Korolec: Trump nie czytał porozumienia paryskiego, ale ma jeszcze czas na refleksję

04.12.2018, 09:10; Aktualizacja: 04.12.2018, 09:40
Porozumienie paryskie zakłada bowiem, że mamy wspólny cel do osiągnięcia, ale to państwo członkowskie konwencji klimatycznej, w tym USA, decyduje o zakresie swojego zobowiązania.

Porozumienie paryskie zakłada bowiem, że mamy wspólny cel do osiągnięcia, ale to państwo członkowskie konwencji klimatycznej, w tym USA, decyduje o zakresie swojego zobowiązania.źródło: ShutterStock

- Jestem umiarkowanym optymistą i myślę, że do dobrych uzgodnień w Katowicach raczej dojdzie - tłumaczy Marcin Korolec, były minister środowiska, prezydent COP19 w Warszawie, prezes Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych.

Po co nam już po raz trzeci – po Poznaniu i Warszawie – szczyt klimatyczny w Polsce?

Dobre pytanie, ale należałoby je zadać byłemu ministrowi środowiska Janowi Szyszce.

Bo chciał znowu poprowadzić COP?

Chodzi raczej o moment. W 2013 r. przygotowywaliśmy podwaliny globalnego porozumienia klimatycznego. Chodziło o to, aby wspomóc wysiłki 197 państw, by doszły do uniwersalnego kompromisu. Przed porozumieniem paryskim z 2015 r. prawny ustrój zobowiązań międzynarodowych dzielił kraje na zobowiązane do wysiłku walki z globalnym ociepleniem i na te, które tego wysiłku nie potrzebują. COP19 zmienił tę logikę prawną. Czyli wspólnie ustalamy cele, przy czym każde z państw samo przedstawia swój wkład w walkę ze zmianami klimatycznymi. To była niemal rewolucja.

Jesteśmy trzy lata po zawarciu umowy paryskiej…


Pozostało jeszcze 80% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze FB:

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie