statystyki

Katastrofy klimatycznej można jeszcze uniknąć

autor: Karolina Baca-Pogorzelska, Justyna Piszczatowska04.12.2018, 08:50; Aktualizacja: 04.12.2018, 09:26
Wczoraj w Katowicach podpisana została międzynarodowa deklaracja „just transition” o sprawiedliwej transformacji regionów pogórniczych.

Wczoraj w Katowicach podpisana została międzynarodowa deklaracja „just transition” o sprawiedliwej transformacji regionów pogórniczych.źródło: PAP
autor zdjęcia: Andrzej Grygiel

Jeśli na szczycie ONZ w Katowicach uda się podpisać dokument wdrażający porozumienie paryskie, szanse na zatrzymanie globalnego ocieplenia wzrosną.

Apel o to, by w stolicy Górnego Śląska dogadać się na rzecz klimatu, wybrzmiał wczoraj głośno zarówno na posiedzeniach plenarnych, jak i na dziesiątkach spotkań, które codziennie odbywają się na 40 tys. mkw. obiektów COP24. Można jednak odnieść wrażenie, że różnice interesów są tak duże, że dwa tygodnie żmudnych negocjacji mogą skończyć się fiaskiem.

– Katowice są kluczową platformą, która, mam nadzieję, doprowadzi nas do osiągnięcia porozumienia w sprawie środków niezbędnych dla powstrzymania dalszych zmian klimatu. Pokładamy w tym szczycie wielkie nadzieje. Nie możemy sobie pozwolić na to, by nie dać rady. Potrzebujemy silniejszej solidarności poszczególnych państw. Wierzymy, że współpracując dla przyszłości, jesteśmy w stanie dostosować się do tych kierunków, o których naukowcy mówią już dzisiaj – powiedział sekretarz generalny ONZ António Guterres.

– Jesteśmy gospodarką, która cały czas w sensie technologicznym się rozwija, i cieszymy się, że ten rozwój przyspiesza. W 2005 r. polskie elektrownie emitowały 1000 kg, a teraz ok. 730 kg CO 2 /MWh, zredukowaliśmy ten poziom ze względu na postęp technologii. Czy my zrezygnujemy z węgla? Nie ma strategii całkowitej rezygnacji z węgla w Polsce – zapowiedział prezydent Andrzej Duda, podczas gdy Guterres mówił o eliminacji dopłat do paliw kopalnych i inwestowaniu w 100 proc. w odnawialne źródła energii.


Pozostało jeszcze 82% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze FB:

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie