statystyki

KGHM: Nie mamy badań arsenu i co nam zrobicie?

autor: Klara Klinger, Karolina Baca-Pogorzelska22.08.2018, 07:53; Aktualizacja: 22.08.2018, 09:21
KGHM

KGHMźródło: ShutterStock

Do połowy roku Huta Miedzi Głogów miała przedstawić wyniki nowych badań dotyczących emisji toksycznego pierwiastka. Nie wykonała ich.

W Głogowie stężenie arsenu w 2017 r. pięciokrotnie przekroczyło dozwolone normy, jednak nadal nie stwierdzono jednoznacznie dlaczego. Rolnicy ze stowarzyszenia Pro Natura nalegali, by dokładnie przeanalizować, za jaki poziom zanieczyszczeń odpowiada działająca na tym terenie Huta Miedzi Głogów (HMG), która należy do KGHM. I choć teoretycznie huta jest zobowiązana do mierzenia i przedstawiania, jaki wpływ ma jej działalność na środowisko, to zdaniem Pro Natury nie robi wszystkic h badań. Do czerwca tego roku – zgodnie z uchwałą Sejmiku Województwa Dolnośląskiego przyjętą pod koniec 2015 r. ws. określenia programu ochrony powietrza dla strefy dolnośląskiej – HMG miała wykonać „analizę specjacyjną emitowanych związków arsenu w pełnym cyklu pracy instalacji po dokonanych modernizacjach wraz ze wskazaniem kierunków ograniczenia emisji arsenu”. Innymi słowy, miała pokazać, ile tego toksycznego pierwiastka emituje.

– Huta nie wykonała analizy w terminie określonym w tym programie, gdyż nie osiągnęła zakładanych pełnych zdolności produkcyjnych. HMG poinformowała o tym marszałka województwa dolnośląskiego – mówi DGP Jarosław Twardowski, dyre ktor departamentu komunikacji Polskiej Miedzi. – Przeprowadzona w 2016 r. modernizacja huty pozw oli zredukować wielkość emisji zanieczyszczeń. Pomiary wykonane od początku 2018 r. pozwolą ocenić, czy działania te okazały się skuteczne i wystarczające do poprawy stanu jakości powietrza. Trwa realizacja projektu instalacji odarseniania – wylicza.

Z danych wojewódzkiego inspektoratu ochrony środowiska wynika, że na terenie powiatu głogowskiego w 2017 r. notowano znaczne przekroczenia norm arsenu (dopuszczalne średniorocznie to 6 ng/m 3 w pyle PM10, w Głogowie było 30,2 ng/m 3 ). Problemy z tym związane opisujemy w DGP od 12 lutego. Dotyczą one 150 tys. mieszkańców.


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie