statystyki

Ministerstwo Środowiska: Za korzystanie z usług firmy niezarejestrowanej w BDO kara do 5 tysięcy złotych grzywny

autor: Zofia Jóźwiak07.08.2018, 10:27; Aktualizacja: 07.08.2018, 10:50
Aleksander Brzózka rzecznik prasowy Ministerstwa Środowiska

Aleksander Brzózka rzecznik prasowy Ministerstwa Środowiskaźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Te podmioty, które nie złożyły wniosku do urzędu marszałkowskiego, a prowadzą działalność, będą mogły funkcjonować w zakresie objętym obowiązkiem wpisu do rejestru BDO dopiero po jego uzyskaniu - mówi DGP Aleksander Brzózka, rzecznik prasowy Ministerstwa Środowiska

Termin, do którego przedsiębiorcy powinni się wpisać do rejestru Bazy Danych o Odpadach minął dwa tygodnie temu, ale obecnie figuruje w niej ok. 64 tys. podmiotów, czyli tylko co piąty zobowiązany (według szacunków powinno się znaleźć tam ok. 300 tys. podmiotów). Czy w związku z tym ministerstwo przeprowadzi akcję informacyjną o obowiązku wpisu do rejestru BDO?

Przepis o obowiązku rejestracji w BDO znajduje się w ustawie o odpadach od 2012 r., zatem podmioty działające na rynku gospodarowania odpadami powinny być świadome swoich obowiązków. Ponadto w styczniu 2018 r. na stronie WWW Ministerstwa Środowiska znajdował się komunikat o utworzeniu rejestru.

Może więc zamierzają państwo mobilizować do wpisu, surowo karząc za jego brak?

Weryfikacja, czy dany przedsiębiorca działa w zgodzie z przepisami prawa, tj. posiada wpis do rejestru BDO, będzie prowadzona na bieżąco przez właściwe organy podczas kontroli, którym poddawani są przedsiębiorcy. Wtedy też mogą zostać wymierzone kary za brak takiego wpisu. Podmioty, które nie złożyły wniosku o wpis, o zmianę wpisu lub o wykreślenie z rejestru BDO albo złożą wniosek niezgodny ze stanem faktycznym, będą podlegać karze grzywny albo aresztu na podstawie art. 179 ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach (t.j. Dz.U z 2018 r. poz. 992 ze zm.).

Są inne konsekwencje niewpisania się do BDO?


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie