statystyki

KGHM skontroluje gospodarowanie resztkami produkcyjnymi

autor: Karolina Baca-Pogorzelska19.07.2018, 07:41; Aktualizacja: 19.07.2018, 07:59
Firma odzyskuje metale bez zgody na przetwarzanie odpadów

Firma odzyskuje metale bez zgody na przetwarzanie odpadówźródło: ShutterStock

Po naszych publikacjach KGHM skontroluje gospodarowanie resztkami produkcyjnymi, w tym ich sprzedaż firmie Geran

KGHM zainteresował się, co dzieje się z odpadami, w tym naszpikowanym ciężkimi metalami żużlem poołowiowym sprzedawanym przez Hutę Miedzi Głogów firmie Geran z Siemianowic Śląskich – wynika z nieoficjalnych informacji DGP. Sprawę opisujemy od 11 lipca. Wtedy ujawniliśmy, że Geran magazynuje niebezpieczne odpady na obrzeżach Głogowa na terenie dawnej fabryki domów. W Siemianowicach prowadzi zaś odzysk metali, bez zgody na przetwarzanie odpadów.

Odwiedziliśmy siemianowicką siedzibę Gerana przy ul. Towarowej 24. Na placu otoczonym betonowym murem z drutem kolczastym nie ma odpadów. Czy są w stojącej tam hali? Tego nie udało się nam ustalić.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach po skończonej w maju kontroli mówił o 160 tys. tonach odpadów przetwarzanych przez Geran i wszczął przeciwko niemu postępowanie administracyjne. Chce nałożyć też na spółkę karę pieniężną. „Podjęliśmy działania, aby wyeliminować nieprawidłowości stwierdzone przez WIOŚ. Terminowo wywiązujemy się z postanowień zawartych w zarządzeniach pokontrolnych” – czytamy w odpowiedziach Gerana na pytania DGP.

Spółka funkcjonuje od ok. 10 lat. Według danych z KRS (stan na 12 lipca) właścicielami Gerana są Mateusz Łukasik (prezes spółki) i Alfred Wermelinger (w 2013 r. przez kilka miesięcy udziałowcem była Alweco GmbH). Kapitał zakładowy spółki to 25 tys. zł.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie