statystyki

KGHM skontroluje gospodarowanie resztkami produkcyjnymi

autor: Karolina Baca-Pogorzelska19.07.2018, 07:41; Aktualizacja: 19.07.2018, 07:59
Firma odzyskuje metale bez zgody na przetwarzanie odpadów

Firma odzyskuje metale bez zgody na przetwarzanie odpadówźródło: ShutterStock

Po naszych publikacjach KGHM skontroluje gospodarowanie resztkami produkcyjnymi, w tym ich sprzedaż firmie Geran

KGHM zainteresował się, co dzieje się z odpadami, w tym naszpikowanym ciężkimi metalami żużlem poołowiowym sprzedawanym przez Hutę Miedzi Głogów firmie Geran z Siemianowic Śląskich – wynika z nieoficjalnych informacji DGP. Sprawę opisujemy od 11 lipca. Wtedy ujawniliśmy, że Geran magazynuje niebezpieczne odpady na obrzeżach Głogowa na terenie dawnej fabryki domów. W Siemianowicach prowadzi zaś odzysk metali, bez zgody na przetwarzanie odpadów.

Odwiedziliśmy siemianowicką siedzibę Gerana przy ul. Towarowej 24. Na placu otoczonym betonowym murem z drutem kolczastym nie ma odpadów. Czy są w stojącej tam hali? Tego nie udało się nam ustalić.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach po skończonej w maju kontroli mówił o 160 tys. tonach odpadów przetwarzanych przez Geran i wszczął przeciwko niemu postępowanie administracyjne. Chce nałożyć też na spółkę karę pieniężną. „Podjęliśmy działania, aby wyeliminować nieprawidłowości stwierdzone przez WIOŚ. Terminowo wywiązujemy się z postanowień zawartych w zarządzeniach pokontrolnych” – czytamy w odpowiedziach Gerana na pytania DGP.

Spółka funkcjonuje od ok. 10 lat. Według danych z KRS (stan na 12 lipca) właścicielami Gerana są Mateusz Łukasik (prezes spółki) i Alfred Wermelinger (w 2013 r. przez kilka miesięcy udziałowcem była Alweco GmbH). Kapitał zakładowy spółki to 25 tys. zł.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie