statystyki

Raport NIK: Gminy słabo chronią lokalną przyrodę

autor: Jakub Pawłowski10.07.2018, 07:33; Aktualizacja: 10.07.2018, 08:01
NIK przypomina, że zgodnie z prawem nadawanie bądź pozbawienie statusu lokalnej formy ochrony przyrody należy do kompetencji rady gminy.

NIK przypomina, że zgodnie z prawem nadawanie bądź pozbawienie statusu lokalnej formy ochrony przyrody należy do kompetencji rady gminy.źródło: ShutterStock

Co trzecia gmina nie podejmowała żadnych działań, by chronić pomniki przyrody i występujące na swoim terenie zespoły przyrodniczo-krajobrazowe. Tak wynika z najnowszych ustaleń Najwyższej Izby Kontroli.

W praktyce oznacza to, że mało której zależało, by zabezpieczyć zieleń narażoną na dewastację przez ludzi i prawidłowo oznakować miejsca o szczególnych walorach przyrodniczych. NIK zauważa, że skontrolowane przez nią samorządy traktowały te sprawy po macoszemu. Większość nie była w ogóle nimi zainteresowana, co, jak podkreśla NIK, znalazłoodzwierciedlenie w dokumentach.

– W ponad 60 proc. gmin informacje zawarte w obowiązujących dokumentach strategicznych, w tym z dziedziny planowania przestrzennego, były ze sobą niespójne i często zawierały nierzetelne dane. Niemal połowa gmin miała nieaktualne dane o swoich lokalnych formach ochrony przyrody, a 41 proc. nie miało aktualnego programu ochrony środowiska – czytamy w raporcie.

Izba przekonuje, że efekt zaniedbań na lokalnym gruncie przenosi się na wyższy szczebel. Ponad 60 proc. gmin przekazywało do GUS nierzetelnie sporządzone sprawozdania statystyczne dotyczące liczby występujących na ich terenie lokalnych form ochrony przyrody.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie