Wybór szkoły to duże wyzwanie dla rodziców. Szkoła jest bardzo ważną częścią życia dziecka, gdyż spędza w niej ono sporą część najwcześniejszych lat swojego życia, to tu zawiązuje pierwsze przyjaźnie, spotyka się z różnymi sytuacjami i osobami, ucząc się życia.

Decydując się na konkretną szkołę podstawową, wybieramy ją na osiem lub dziewięć lat (jeśli dziecko rozpoczyna edukację w szkole od zerówki). Oczywiście, w trakcie nauki rodzice i uczeń mogą podjąć decyzję o zmianie szkoły, jednak nie jest to łatwe. Warto poświęcić trochę czasu i uważnie przyjrzeć się ofertom edukacyjnym szkół oraz „z bliska” poznać placówki.

Każdy rodzic chce podjąć mądrą i przemyślaną decyzję. Zastanawia się jakie aspekty brać pod uwagę? Co będzie najlepsze dla mojego dziecka? Rodzice najlepiej znają swoją córkę lub syna, wiedzą, co lubi, czy dobrze czuje się w grupie, a może jest bardziej indywidualistą, jakie ma mocne strony, jakie talenty, jak je motywować.

- Często pytamy znajomych i przyjaciół o szkoły, w których uczą się ich dzieci – mówi w rozmowie z MarketNews24 Marta Bańkowska, psycholog, Fundacja Mentis. - Jest to dobry sposób na uzyskanie wielu cennych informacji, warto jednak też pamiętać, że dla nas, jako dorosłych, często inne rzeczy są ważne, czasem kierujemy się innymi wartościami, a także o tym, że każde dziecko może mieć różne potrzeby i co innego będzie dla niego najlepsze.

Istotną kwestią jest wybór systemu nauczania, w jakim chcemy, aby nasze dziecko się uczyło: czy ma być to system oświaty publicznej, czy szkoła niepubliczna: prywatna lub społeczna, czy może edukacja domowa? Następna kwestia to profil szkoły, czy ważne jest dla nas, aby placówka była sprofilowana, np.: dwujęzyczna, sportowa, muzyczna, artystyczna itd.

Czy w szkole jest zerówka? I w jaki sposób prowadzona? To również warto sprawdzić. - Grupa „zerówkowa” prowadzona jeszcze na przedszkolnych zasadach, ale już w budynku szkolnym jest najczęściej najlepszym i najbardziej płynnym przejściem z rzeczywistości przedszkolaka do świata ucznia – wyjaśnia Marta Bańkowska.

Jakie więc działania podjąć, aby decyzja o wyborze szkoły była najlepsza? Oto pięć rad dotyczących tego, jak dokonać trafnego wyboru:

  • *Pomyśleć na spokojnie i odpowiedzieć sobie, co dla mnie jest naprawdę ważne w szkole mojego dziecka.
  • *Zapoznać się szczegółowo z treściami publikowanymi na stronie www oraz profilu na Facebooku szkoły, którą Państwo rozważają i wybrać szkoły, które są najbliższe Państwa oczekiwaniom,
  • *Umówić się na rozmowę indywidualną z dyrektorem szkoły, podczas której warto poruszyć ważne dla nas kwestie i zadać nurtujące nas pytania,
  • *Odwiedzić szkołę wspólnie z dzieckiem, to jak ono poczuje się w szkole jest niezwykle ważne, to dziecko będzie spędzać tu kilka godzin dziennie przez kolejnych kilka lat,
  • *Uczestniczyć w eventach otwartych organizowanych przez szkołę, takich jak dni otwarte, przedstawienia, pikniki, podczas których można poznać nauczycieli i poczuć atmosferę szkolnej społeczności.