2 marca rozpoczął się nabór do szkół podstawowych. Wielu rodziców zastanawia się też nad zmianą szkoły, w której teraz uczą się ich dzieci. Jest to więc czas na decyzje, które obejmą ponad cztery miliony dzieci.

Wybór szkoły to duże wyzwanie dla rodziców. Szkoła jest bardzo ważną częścią życia dziecka, gdyż spędza w niej ono sporą część najwcześniejszych lat swojego życia, to tu zawiązuje pierwsze przyjaźnie, spotyka się z różnymi sytuacjami i osobami, ucząc się życia.

Decydując się na konkretną szkołę podstawową, wybieramy ją na osiem lub dziewięć lat (jeśli dziecko rozpoczyna edukację w szkole od zerówki). Oczywiście, w trakcie nauki rodzice i uczeń mogą podjąć decyzję o zmianie szkoły, jednak nie jest to łatwe. Warto poświęcić trochę czasu i uważnie przyjrzeć się ofertom edukacyjnym szkół oraz „z bliska” poznać placówki.

Każdy rodzic chce podjąć mądrą i przemyślaną decyzję. Zastanawia się jakie aspekty brać pod uwagę? Co będzie najlepsze dla mojego dziecka? Rodzice najlepiej znają swoją córkę lub syna, wiedzą, co lubi, czy dobrze czuje się w grupie, a może jest bardziej indywidualistą, jakie ma mocne strony, jakie talenty, jak je motywować.

- Często pytamy znajomych i przyjaciół o szkoły, w których uczą się ich dzieci – mówi w rozmowie z MarketNews24 Marta Bańkowska, psycholog, Fundacja Mentis. - Jest to dobry sposób na uzyskanie wielu cennych informacji, warto jednak też pamiętać, że dla nas, jako dorosłych, często inne rzeczy są ważne, czasem kierujemy się innymi wartościami, a także o tym, że każde dziecko może mieć różne potrzeby i co innego będzie dla niego najlepsze.

Istotną kwestią jest wybór systemu nauczania, w jakim chcemy, aby nasze dziecko się uczyło: czy ma być to system oświaty publicznej, czy szkoła niepubliczna: prywatna lub społeczna, czy może edukacja domowa? Następna kwestia to profil szkoły, czy ważne jest dla nas, aby placówka była sprofilowana, np.: dwujęzyczna, sportowa, muzyczna, artystyczna itd.

Czy w szkole jest zerówka? I w jaki sposób prowadzona? To również warto sprawdzić. - Grupa „zerówkowa” prowadzona jeszcze na przedszkolnych zasadach, ale już w budynku szkolnym jest najczęściej najlepszym i najbardziej płynnym przejściem z rzeczywistości przedszkolaka do świata ucznia – wyjaśnia Marta Bańkowska.

Jakie więc działania podjąć, aby decyzja o wyborze szkoły była najlepsza? Oto pięć rad dotyczących tego, jak dokonać trafnego wyboru:

  • *Pomyśleć na spokojnie i odpowiedzieć sobie, co dla mnie jest naprawdę ważne w szkole mojego dziecka.
  • *Zapoznać się szczegółowo z treściami publikowanymi na stronie www oraz profilu na Facebooku szkoły, którą Państwo rozważają i wybrać szkoły, które są najbliższe Państwa oczekiwaniom,
  • *Umówić się na rozmowę indywidualną z dyrektorem szkoły, podczas której warto poruszyć ważne dla nas kwestie i zadać nurtujące nas pytania,
  • *Odwiedzić szkołę wspólnie z dzieckiem, to jak ono poczuje się w szkole jest niezwykle ważne, to dziecko będzie spędzać tu kilka godzin dziennie przez kolejnych kilka lat,
  • *Uczestniczyć w eventach otwartych organizowanych przez szkołę, takich jak dni otwarte, przedstawienia, pikniki, podczas których można poznać nauczycieli i poczuć atmosferę szkolnej społeczności.