5 tysięcy e-booków, tysiąc książek papierowych i sto czytników ebooków otrzymało dziesięć szkół i bibliotek z Wielkopolski i Dolnego Śląska w ramach drugiej edycji programu wspierania czytelnictwa Kindloteka.

Zarówno książki elektroniczne, jak i tradycyjne były wybierane przez uczniów i pracowników szkoły. Znalazły się wśród nich pomoce dydaktyczne, podręczniki, ale także lektury szkolne i popularne nowości wydawnicze. Na czytniki wgrane zostały także książki w języku angielskim i niemieckim - już w pierwszej edycji wiele szkół korzystało z nich w nauczaniu języków obcych. W wielu miejscach pozwoliło to również na wprowadzenie dodatkowych zajęć czy kursów językowych.

Realizowaną przez koncern Amazon drugą edycję programu zwieńczono w piątek w poznańskim Gimnazjum nr 60. Programem Kindloteka zostały objęte miejscowości w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku, bo w tych regionach koncern ma swoje centra logistyczne.

Dyrektorka Gimnazjum nr 60 w Poznaniu Ewa Krawczyk podkreśliła, że „otrzymane czytniki Kindle, oraz spory zbiór e-booków z pewnością pozwolą na zainteresowanie dzieciaków czytaniem".

Dyrektor Centrum Logistycznego Amazon w Sadach koło Poznania Robert Stobiński zaznaczył z kolei, że „każda wizyta w takiej szkole, to ogromna radość". „Chcemy być bliżej naszych pracowników i ich rodzin. Cieszymy się, że możemy wesprzeć lokalne szkoły oraz biblioteki i wspierać czytelnictwo w regionie. Dlatego też zdecydowaliśmy się kontynuować nasz program i obecnie finalizujemy już jego drugą edycję" - mówił.

Jak dodał, w szkołach, w których program był realizowany w ubiegłym roku, czytelnictwo wzrosło średnio o 20 proc. W niektórych szkołach z urządzeń korzysta się nawet 300 razy w ciągu miesiąca i służą zarówno do czytania, jak i prowadzenia lekcji. Ponadto - jak podkreślił - czytnik e-booków może być dla uczniów dobrą alternatywą dla zakupu lektur szkolnych. Zakup kompletu nowych, drukowanych książek na dany rok szkolny wiąże się ze znacznym wydatkiem, podczas gdy wiele lektur w formacie elektronicznym jest legalnie i bezpłatnie dostępnych w sieci. We wspartych szkołach koncern stworzył także 10 specjalnych kącików czytelniczych.

Podczas tegorocznej edycji Kindloteki, Amazon wspierał także Bibliotekę Uniwersytetu Warszawskiego. Z okazji 200-lecia Uniwersytetu Warszawskiego, biblioteka otrzymała 200 czytników Kindle. W ramach dalszej współpracy, koncern będzie wspierał także działania placówki w digitalizacji starodruków, co pozwoli przywrócić wiele z zapomnianych tytułów, udostępniając je w wirtualnych zbiorach BUW.

W kwietniu natomiast, kącik czytelniczy z czytnikami e-booków stworzony został także w Teatrze Nowym w Poznaniu. Była to pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce, a czytniki od tego czasu służą nie tylko widzom teatru, ale też i samym aktorom, którzy korzystając z czytników uczą się ról. (PAP)

ajw/ agz/