Wykładowca na studiach stacjonarnych ma prawo organizować kolokwia w trakcie semestru w soboty, o ile przewiduje to regulamin studiów.
Na pierwszych zajęciach na studiach stacjonarnych w roku akademickim prowadzący ćwiczenia zapowiedział, że w semestrze zimowym odbędą się dwa kolokwia zaliczeniowe i oba zostaną przeprowadzone w sobotę. Moim zdaniem to wbrew zasadom trybu studiów dziennych. Gdybym chciała studiować w weekendy, to zapisałabym się na studia zaoczne. Na stacjonarnych weekendy powinny być wolne, a zajęcia odbywać się jedynie od poniedziałku do piątku – pisze pani Karolina. – Podobnie uważają inni ludzie z mojego roku. Czy możemy domagać się zablokowania pomysłów prowadzącego zajęcia – pyta czytelniczka.
Nie. Wykładowca na studiach stacjonarnych ma prawo organizować kolokwia w trakcie semestru w soboty, o ile przewiduje to regulamin studiów. W weekendy mogą być również wyznaczone zaliczenia w trakcie sesji, pod warunkiem że czas trwania tej ostatniej obejmuje również soboty i niedziele.
Wbrew opinii czytelniczki nie jest bowiem tak, że istnieją przepisy wskazujące, że zajęcia i zaliczenia na studiach stacjonarnych mogą się odbywać wyłącznie w dni robocze. Ustawowa definicja tego rodzaju nauki stanowi jedynie, że jest to forma studiów wyższych, w której co najmniej połowa programu kształcenia jest realizowana w postaci zajęć dydaktycznych wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich i studentów. – Kiedyś, owszem, rozróżniano studia stacjonarne jako tzw. studia dzienne, na których zajęcia obywają się od poniedziałku do piątku, zaś studia niestacjonarne (zaoczne) jako studia w trybie weekendowym. Aktualnie jednak takie rozróżnienie nie funkcjonuje – wyjaśnia Justyna Rokita, rzecznik praw studenta.
W praktyce oznacza to, że to uczelnia ustala organizację zajęć i zaliczeń na studiach stacjonarnych i nie jest ograniczona dniami tygodnia, w których mogą odbywać się ćwiczenia, wykłady i kolokwia. Dobrym przykładem jest tu Uniwersytet Łódzki. Na wydziale studiów międzynarodowych i politologicznych od dwóch lat organizuje studia stacjonarne (a więc bezpłatne) na kierunku politologia, gdzie zajęcia odbywają się wyłącznie w piątkowe popołudnia oraz w soboty i niedziele. W ten sposób uczelnia chce przyciągnąć do siebie ludzi pracujących, których nie stać na czesne lub którzy po prostu nie chcą płacić za naukę z własnej kieszeni.
Działa to też w drugą stronę. Studia niestacjonarne mogą odbywać się w tygodniu, a nie tylko w weekendy. – Ważne, by stosowne regulacje w tym zakresie przewidywał regulamin studiów na danej uczelni – dodaje Justyna Rokita.
Regulamin jest ustanawiany przez władze uczelni, a jego zapisom studenci muszą się podporządkować.
Podstawa prawna
Art. 2 pkt 5, pkt 11a, pkt 12, pkt 13 ustawy z 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 572 ze zm.).