statystyki

Absolwenci pod obserwacją Gowina

autor: Urszula Mirowska-Łoskot26.09.2016, 07:53; Aktualizacja: 26.09.2016, 08:40
Jarosław Gowin

Jarosław Gowinźródło: PAP
autor zdjęcia: Rafał Guz

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) chce wiedzieć nie tylko, co robią po studiach, ale także czy mieli pracę wcześniej.

Już obecnie resort nauki bada losy zawodowe absolwentów szkół wyższych na podstawie bazy POL-on (w której znajdują się wszystkie informacje o absolwentach) oraz danych z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dzięki temu może ustalać, jak szybko studenci danej uczelni i kierunku znaleźli pracę, jakie są ich średnie zarobki oraz ilu jest bezrobotnych.

– Chcemy wiedzieć także, co robili absolwenci na siedem lat przed zakończeniem studiów. Dzięki temu dowiemy się, na ile uzyskanie dyplomu wpłynęło na ich sytuację zawodową. Jeżeli np. już w trakcie nauki pracowali, to czy po ukończeniu studiów zarabiają więcej – mówi dr Piotr Dardziński, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego.

Resort jest na razie w trakcie rozmów z ZUS w sprawie większego dostępu do informacji.

To jednak nie wszystko. Ministerstwo Nauki chciałoby także, aby zbierano informacje o drogach zawodowych absolwentów szkół średnich.

– Można by wypracować system, który objąłby ścieżkę edukacji od samego początku, czyli „od przedszkola do Opola”. Dzięki temu można by np. prześledzić, jak wybór drogi kształcenia wpływa na późniejszą sytuację zawodową – tłumaczy dr Dardziński.


Pozostało jeszcze 58% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Student (2016-09-26 08:56) Zgłoś naruszenie 55

  Z tego artykułu wynika, że PIS już chce wszystko inwigilować i wiedzieć o swoich obywatelach.

  Odpowiedz
 • Co za beznadziejna atrapa państwa(2016-09-26 11:33) Zgłoś naruszenie 53

  Inwigilacja postępuje.

  Odpowiedz
 • fii(2016-09-27 17:46) Zgłoś naruszenie 41

  po kierunku marketing i zarządzanie bez komunikatywnej znajomości języka angielskiego znalezienie pracy było niemożliwe; stracony czas i pieniądze. Dyrektorem i prezesem można zostać po wszystkich kierunkach jeśli zna się właściwą osobę, tam wiedza jest nie potrzebna a i angielskim władają nieliczne jednostki.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane