statystyki

Edukacja: Czy trzeba płacić na radę rodziców?

autor: Małgorzata Raczkowska10.09.2016, 17:00
pieniądze

Bywa, że wychowawca podaje sugerowaną kwotę, niekiedy można usłyszeć też informację, że wpłaty nie są co prawda obowiązkowe, ale jeśli rodzice ich nie dokonają, dziecko nie będzie uczestniczyło w imprezach, wycieczkach i innych tego typu przedsięwzięciach.źródło: ShutterStock

Na pierwszym zebraniu w szkole rodzice dostają do podpisania formularz deklaracji , ile pieniędzy będą wpłacać miesięcznie na konto rady rodziców.

Bywa, że wychowawca podaje sugerowaną kwotę, niekiedy można usłyszeć też informację, że wpłaty nie są co prawda obowiązkowe, ale jeśli rodzice ich nie dokonają, dziecko nie będzie uczestniczyło w imprezach, wycieczkach i innych tego typu przedsięwzięciach.

Tymczasem składki na radę rodziców są absolutnie dobrowolne. Ani szkoła, ani przedszkole nie mają prawa wywierać nacisków na rodziców, aby je opłacali. Jeśli uznamy za stosowne wesprzeć to gremium darowizną, zadeklarujmy jej kwotę. Jeśli nie – nie podpisujmy zobowiązania. Jeżeli zdecydujemy, że chcemy wpłacić pieniądze, to my określamy ile. Nawet gdy szkoła oczekuje 30 zł miesięcznie, możemy zadeklarować np. tylko 10 zł.

Nie należy się przy tym obawiać, że dziecko spotkają sankcje: nie dostanie świadectwa, będzie miało obniżoną ocenę ze sprawowania, nie pojedzie na wycieczkę... Szkoła nie ma prawa karać w ten sposób uczniów. Jeśli usłyszymy takie groźby, zaprotestujmy u dyrektora, a gdy to nie pomoże – w kuratorium oświaty. Jeśli dziecko chodzi do publicznego przedszkola lub szkoły, skierujmy protest do wydziału oświaty w gminie. Jeśli uczęszcza do przedszkola prywatnego, zwróćmy się do właściciela.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (20)

 • nauczyciel przedszkola(2016-09-15 22:08) Zgłoś naruszenie 57

  Pieniądze na RR są dobrowolne i wspierają działalność statutową placówki . Jak rodzice chcą podwyższyć standardy edukacji to powinni wpłacać. Teatrzyki, koncerty muzyczne, zajęcia edukacyjne ze zwierzętami na przykład, zabawy z gliną, wycieczki wyjazdowe, prezenty od Mikołaja to wszystko jest finansowane z funduszy RR. Wpłaty na wyprawkę plastyczną, karty pracy dla szesciolatków to też wpłaty na konto RR. Nie bedzie wpłat, nie bedzie tego wszystkiego lub będzie ale w bardzo okrojonym stanie - proste.

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • Uczeń szkoły średniej (2018-06-13 10:23) Zgłoś naruszenie 50

  Nigdy od kiedy uczę się w szkole średniej (2lata) Nie było nic organizowane dla uczniów Nawet papieru toaletowego nie ma po 2 lekcji. Na papier do sprawdzianów płaci się oddzielnie ale i tak trzeba jeszcze zapłacić gdy chcemy coś wydrukować w szkole. Grożą nam że nie zdamy jak nie zapłacimy 50 zł. A ja pluje na nich jak mam sponsorować im pączki.

  Odpowiedz
 • Mis Koralgol(2016-09-20 17:09) Zgłoś naruszenie 514

  kiedys gdy moj syn chodzil jako jedynak do szkoly tam wymyslili ze Kto ma troje dziadek ten na trzecie nie bedzie wplacal chociaz Ono tak samo z papieru toaletowego mialo w szkole korzystac. ja sie z tym zgodzilem ale pod warunkiem ze za to trzecie rodzice zrzekna sie zasiku rodzinnego.ale Ich wkurzylem gdyz brac by brali lecz lozyc nie chcieli.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Pan R(2016-09-11 08:47) Zgłoś naruszenie 43

  Pniewskie urszulanki biorą 60 złotych miesięcznie!!!

  Odpowiedz
 • herioa(2016-09-14 16:02) Zgłoś naruszenie 420

  Pieniądze na radę przeznaczone są na uczniów- nagrody, dyplomy. Nie chcecie tego? No to nie ma niczego dla dzieci. Ale co to was- grunt że jest +500 na fajki. I bez wyjazdów, że pieniądze idą na nauczycielskie party- to są pieniądze rodziców i każdy wydatek jest udokumentowany fakturą, wystarczy sprawdzić. Dawniej ludzie faktycznie byli biedni, ale na szkołę, dziecko, było. Nie było na Egipt last minyt, nie było na tipsy, było na dziecko. A teraz? Za rok dwa będzie się darło, że bachorowi trzeba ubrania kupować, bo gdyby do budy nie chodził, to goły mógłby siedzieć w domu...

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • qaduq(2016-09-11 00:05) Zgłoś naruszenie 35

  Najlepiej pilnować, żeby hołota nie dorwała się do wiedzy. Wiedzieli o tym dobrze w Rosji carskiej, w której dopuszczone do nauki dzieci prostego ludu i zubożałej szlachty, zwane raznoczyńcami, siały rewolucyjny ferment i podkopały system. Najlepiej wmówić rodzicom, że na wszystko da państwo, albo samorząd, zakazać składek na naukę dodatkowych języków obcych, akrobacji, wycieczek i czego to rodzice nie wymyśla. Szkoły elitarne dostaną granty, a reszta pójdzie ścieżka przeznaczoną dla ciemniaków i po maturze do prywatnych uczelni, zależnych od czesnego. I to się już w Polsce udało. Wystarczy prześledzić skład socjalny dzisiejszych uczelni państwowych w Warszawie i zestawić z czasami komuny. I tu też nareszcie uwolnili się od czarnego ludu. Tak trzymać.

  Odpowiedz
 • Załamana (2018-11-30 18:55) Zgłoś naruszenie 30

  W szkole mojego syna składka jest deklarowana trzy kwoty do wyboru.Przez lata karmione tym że to na nagrody i specjalne projekty -mówię ok.A tu grill ławki (nie dla dzieci) namiot itp. Jestem załamana.

  Odpowiedz
 • bbbbb(2019-09-30 19:04) Zgłoś naruszenie 30

  Syn jest w 2 klasie podstawowej i składamy się na klasowe (10 zł na miesiąc) z tych pieniędzy pani drukuje dodatkowe materiały itp. Płacimy na przybory plastyczne na semestr 50 zł. Za wycieczki, kino płacimy osobno. Nie widzę powodu, aby jeszcze płacić na Radę Rodziców.

  Odpowiedz
 • Ja(2018-10-28 15:25) Zgłoś naruszenie 00

  W mojej szkole mówią, że jak ktoś nie wpłaci na radę rodziców to nie będzie można mu drukować sprawdzianów, tylko nauczyciel będzie dyktował zadania.

  Odpowiedz
 • Ola(2019-05-11 12:28) Zgłoś naruszenie 01

  Przedszkole w Warszawie 75 zł miesięcznie!

  Odpowiedz
 • Mike(2019-09-05 12:07) Zgłoś naruszenie 01

  Co 75zł miesięcznie? Przecież to składka sugerowana, możesz wpisać np. 35zł

  Odpowiedz
 • ks jurant(2018-09-19 19:51) Zgłoś naruszenie 01

  pier*ol się gościu. co jesteś kurnikarz? najbiedniejszy w społeczeństwie? biegasz do gminy po zapomogi, po dary i jeszcze łkniesz o 500 + i dodatkowo korzystasz z 300 +? to może przestań się mądrzyć i bądź uczciwy wobec biedniejszych i nie dój pieniędzy z naszych podatków!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane