Wsparcie będzie udzielane w ramach rządowego programu wyrównywania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży z Ukrainy ,,Szkoła dla wszystkich” w latach szkolnych 2024/2025, 2025/2026 i 2026/2027 – poinformowało Ministerstwo Edukacji Narodowej. O dofinansowanie zatrudnienia asystentów będą się mogły ubiegać organy prowadzące szkoły, w tym jednostki samorządu terytorialnego.

Dofinansowanie będzie przydzielane w formie dotacji celowej na rok, a jego maksymalna kwota wyniesie 12-krotność miesięcznej pensji minimalnej (obecnie to 4,3 tys. zł brutto). Nabory będą ogłaszane przez wojewodów, a przedłużenie dofinansowania na kolejny rok będzie wymagało nowego wniosku. Szkoły już od września mogą zatrudniać asystentów międzykulturowych, ale pieniądze na ten cel w 2024 r. pochodzą z innego źródła – ze specjalnego Funduszu Pomocy. Pieniądze z nowego programu mają zapewnić wsparcie dla szkół na kolejne trzy lata szkolne.

Jeden asystent międzykulturowy może objąć wsparciem grupę maksymalnie 20 uczniów i uczennic z Ukrainy. Jeśli ich liczba w danej szkole jest większa – dyrektor może zatrudnić asystentów na każdą rozpoczętą 20-osobową grupę (w przypadku uchodźców z Ukrainy pochodzenia romskiego jeden asystent przypada na 10 osób).

Program ma zapewnić znacznie szersze wsparcie dla dzieci uciekających do Polski przed wojną. Jak przekonuje MEN, jest to konieczne m.in. ze względu na objęcie od 1 września br. obowiązkiem szkolnym wszystkich uczniów z Ukrainy przebywających na terenie naszego kraju. Pozostałe dwa moduły programu będą dotyczyły dobrostanu społeczności szkolnej oraz doskonalenia kadr systemu oświaty. W ramach tego pierwszego mają być prowadzone m.in. konsultacje i doradztwo, ale też specjalistyczna pomoc psychologiczna. Kompetencje nauczycieli i asystentów będą podnoszone poprzez szkolenia organizowane przez operatorów wojewódzkich. Na poziomie centralnym zadania te będzie koordynował Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie. ©℗