statystyki

Wprowadzając limity przyjęć uczelnie próbują obchodzić wyrok TK

autor: Maciej Suchorabski01.08.2016, 07:34; Aktualizacja: 01.08.2016, 08:13
studia książki

Nic nie stoi na przeszkodzie, by kandydat na został przyjęty na dwa kierunki i równolegle je prowadził.źródło: ShutterStock

- Jeżeli nowelizacja zostanie podpisana przez prezydenta i wejdzie w życie, to od przyszłego roku akademickiego publiczne szkoły wyższe nie będą mogły ograniczać rekrutacji osobom studiującym już na innym kierunku. Będzie bowiem obowiązywał jeden limit miejsc dla wszystkich kandydatów przystępujących do rekrutacji - mówi Justyna Rokita rzecznik praw studenta.

Zakończył się I etap rekrutacji na studia. Okazuje się, że nie wszystkie uczelnie publiczne zgadzały się na to, by kandydaci składali dokumenty na dwa kierunki, aby potem móc je równolegle prowadzić już od pierwszego roku studiów. Czy mają do tego prawo?

Działania tych uczelni są dla mnie niezrozumiałe. Powiem więcej, nie mają one żadnych podstaw do wprowadzania takich ograniczeń. Owszem, zdecydowana większość szkół wyższych korzysta z systemu priorytetów. Oznacza to, że po ustaleniu w danej kolejności wybranych kierunków na jednej uczelni kandydat zakwalifikuje się wyłącznie na jeden, na ten, który został przez niego wskazany jako priorytetowy. Oznacza to, że automatycznie nie jest już kwalifikowany na kolejne. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by kandydat na został przyjęty na dwa kierunki i równolegle je prowadził. W takich sytuacjach wystarczy zazwyczaj wysłać wiadomość e-mailem do prowadzących rekrutację bądź zgłoszenie przez formularz, że wyraża się chęć studiowania już od pierwszego roku na kilku kierunkach. Wtedy system priorytetów nie jest stosowany i kandydat kwalifikowany jest na tyle kierunków, na ile się dostanie.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane