Każda uczelnia w regulaminie studiów określa zasady przyznawania stypendium rektora. Może je otrzymać student, który uzyskał wyróżniające wyniki w nauce, osiągnięcia naukowe lub artystyczne, lub osiągnięcia sportowe we współzawodnictwie co najmniej na poziomie krajowym.
Zdefiniowanie wyróżniających wyników i osiągnięć, które będą uprawniały do otrzymania finansowego wsparcia, leży w gestii uczelni.
Co ważne, stypendium rektora można uzyskać już na początku studiów. Obligatoryjnie przysługuje ono osobie, która w roku złożenia egzaminu maturalnego spełnia jeden z poniższych warunków, czyli jest:
– laureatem olimpiady międzynarodowej albo laureatem lub finalistą olimpiady stopnia centralnego, o których mowa w przepisach o systemie oświaty,
– medalistą co najmniej współzawodnictwa sportowego o tytuł Mistrza Polski w danym sporcie, o którym mowa w przepisach o sporcie.
W celu uzyskania tego świadczenia należy złożyć wniosek.
Mimo że szkoły wyższe mają dość dużą swobodę, w przydzielaniu świadczeń finansowanych z budżetu państwa, obowiązuje je ustawowy limit. Z przepisów wynika bowiem, że stypendium rektora przyznaje się nie więcej niż 10 proc. studentów na określonym kierunku studiów. Jeżeli liczba studentów na kierunku jest mniejsza niż 10, stypendium rektora może być przyznane jednej osobie. Przy ustalaniu liczby studentów otrzymujących stypendium rektora nie uwzględnia się studentów pierwszego roku studiów, którzy otrzymali obligatoryjne stypendia rektora jako laureaci lub finaliści olimpiad albo medaliści we współzawodnictwie sportowym co najmniej o tytuł Mistrza Polski.
Stypendia rektora są przyznawane na semestr lub na rok akademicki i wypłacane co miesiąc przez okres do 10 miesięcy, a gdy kształcenie trwa semestr - przez maksymalnie 5 miesięcy.