Dodatek motywacyjny to kwestia uznaniowa, jednak metodologia oceny dyrektora powinna być jednakowa wobec wszystkich pedagogów pracujących w danej szkole. Co jeśli nauczyciel nie zgadza się z obniżeniem mu dodatku motywacyjnego? Jakie ma prawa w tej sytuacji?

Zgodnie ze stanowiskiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu w wyroku z 8 lipca 2021 r. IV SAB/Wr 1002/21 informacja o wynagrodzeniu nauczyciela (w tym dodatku motywacyjnym) stanowi informację publiczną. W związku z tym podlega udostępnieniu jako majątek publiczny.

Dodatek motywacyjny. Kto decyduje o jego przyznaniu?

Dodatek motywacyjny to składnik wynagrodzenia nauczyciela. Jest przyznawany w oparciu o kryteria przyjęte w regulaminie wynagradzania nauczycieli (art. 30 ust.1 Karty Nauczyciela).

Zgodnie z informacjami zawartymi w Karcie Nauczyciela wynagrodzenie nauczyciela składa się z:

  • wynagrodzenia zasadniczego;
  • dodatków: za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego, w tym z tytułu sprawowania funkcji wychowawcy klasy, oraz za warunki pracy;
  • wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw;
  • nagród i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy, z wyłączeniem świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, świadczenia, o którym mowa w art. 53a, i dodatku, o którym mowa w art. 54 ust. 5.

Jak czytamy dalej w Karcie Nauczyciela, „wysokość dodatków zależy odpowiednio od okresu zatrudnienia, jakości świadczonej pracy i wykonywania dodatkowych zadań lub zajęć, powierzonego stanowiska lub sprawowanej funkcji oraz trudnych lub uciążliwych warunków pracy”.

W jakim stopniu nauczyciel spełnia te kryteria i czy w związku z tym zasługuje na przyznanie dodatku, ocenia dyrektor.

Sąd: Dyrektor szkoły ma obowiązek udostępnić informacje o wysokości dodatków motywacyjnych

W lipcu 2021 Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu potwierdził, że informacja o wynagrodzeniu nauczyciela, w tym dodatku motywacyjnym, stanowi informację publiczną (wyrok z 8 lipca 2021 r. IV SAB/Wr 1002/21).

Sprawa dotyczyła braku odpowiedzi dyrektora szkoły na wniosek związku zawodowego, który pytał o wysokość wynagrodzeń (w tym dodatku motywacyjnego) nauczycieli danej szkoły. Zażądano informacji na temat praktyk wynagradzania grona pedagogicznego, w tym składników wynagrodzenia, wraz z wykazem wysokości dodatków motywacyjnych, oraz zapytano, czy praktyka ta jest jednolicie stosowana wobec wszystkich nauczycieli zatrudnianych w zarządzanej przez organ placówce.

Dyrektor odmówił przekazania informacji, tłumacząc, że w ten sposób naruszyłby dobra osobiste nauczycieli. W związku z tym wystosowano do sądu skargę na bezczynność dyrektora.

Sąd przyznał rację związkowi zawodowemu, argumentując, że dyrektor szkoły ma obowiązek udostępnienia informacji publicznej. Z kolei informacja o wynagrodzeniach nauczycieli dotyczy gospodarowania środkami publicznymi, które stanowią majątek publiczny.

Obniżenie dodatku motywacyjnego. Co może zrobić nauczyciel?

Na forach internetowych nauczyciele często pytają, czy w związku z obniżeniem im przez dyrektora dodatku motywacyjnego, mogą zapytać o formalne uzasadnienie decyzji. Jakie mają prawa w tym zakresie?

Nauczyciel ma prawo do wyjaśnienia kwestii obniżenia wysokości dodatku. Warto poprosić dyrektora o merytoryczne wyjaśnienie, jaki jest powód jego decyzji, wskazanie, co konkretnie pogorszyło się w naszej pracy.

Każdy nauczyciel ma również prawo indywidualnie złożyć wniosek o udostępnienie wykazu wysokości nagród czy dodatków innych pedagogów. Dyrektor ma obowiązek odpowiedzieć, ponieważ stanowi to informację publiczną.