Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w szkołach kończą się w ostatni piątek czerwca. To oznacza, że uczniowie mogą się udać na wakacje najwcześniej 24 czerwca (tak było w tym roku), a najpóźniej 30 czerwca.
Proponowana zmiana oznacza, to, że uczniowie najwcześniej rozpoczną wakacje 21 czerwca, a najpóźniej - 27 czerwca.
Zakończenie roku szkolnego w najbliższy piątek po 20 czerwca spowoduje, że szkolny 2016/2017 zakończy się 23 czerwca. Jeśli zmiana miałaby nie wejść w życie, to rok szkolny w przyszłym roku zakończyłby się 30 czerwca.
Jak zauważono w uzasadnieniu do projektu, w wyniku proponowanej zmiany czas realizacji zajęć dydaktyczno-wychowawczych w roku szkolnym zostanie skrócony o kilka dni. Skrócenie tego czasu - zdaniem MEN - nie będzie jednak miało negatywnego wpływu na realizację w szkołach podstawy programowej kształcenia ogólnego.
"Istnieje ogromne zapotrzebowanie społeczne na utrzymanie tradycji polskiej oświaty, zgodnie z którą zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w szkołach kończą się w drugiej połowie czerwca, ale nie w ostatnim dniu tego miesiąca. Ponadto, skrócenie czasu przeznaczonego na realizację zajęć dydaktyczno-wychowawczych w roku szkolnym pozwoli na wcześniejsze rozpoczęcie, a w konsekwencji również zakończenie postępowania rekrutacyjnego do szkół" - napisano w uzasadnieniu.
Zgodnie z projektem nowelizacja ma wejść w życie z dniem 1 września 2016 r.