Posłanka Anna Dąbrowska-Banaszek w interpelacji poselskiej zapytała Ministerstwo Edukacji, jak likwidacja przedmiotu Historia i Teraźniejszość wpłynęła na stan zatrudnienia nauczycieli w szkołach. Powołując się na „dostępne analizy” twierdzi, że zmiana mogła dotknąć nawet 10 tys. nauczycieli. Ministerstwo prostuje te informacje.

Jak informuje sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Henryk Kiepura zgodnie z danymi systemu informacji oświatowej według stanu na dzień 31 maja 2024 r., we wszystkich szkołach i placówkach systemu oświaty łącznie rozwiązano umowy z 4 660 nauczycielami. W drodze wypowiedzenia pracę straciło 1 216 osób.

Z szacunków ministerstwa wynika, że w roku szkolnym 2024/2025 liczba klas, których będzie dotyczyła likwidacja przedmiotu Historia i teraźniejszość (HiT) wyniesie ok. 11,2 tys. Do tej pory HiT był nauczany w wymiarze 1 godziny w technikum i branżowej szkole I stopnia oraz 2 godzin w przypadku liceum ogólnokształcącego.

„Szacuje się, że liczba etatów nauczycieli w skali całego kraju zostanie ograniczona o ok. 760 etatów” – czytamy w odpowiedzi Henryka Kiepury.

Należy zaznaczyć, że ograniczenie liczby etatów, będzie w większości przypadków oznaczało zmniejszenie wymiaru zatrudnienia poszczególnych nauczycieli, a nie likwidację całego etatu i zwolnienie nauczyciela” – podkreśla Kiepura.