Studia prawnicze dają wszechstronną wiedzę. Pozwalają z powodzeniem kształtować ścieżkę kariery w różnych obszarach rynku pracy. Absolwenci prawa mogą bowiem znaleźć zatrudnienie nie tylko w kancelariach, ale również instytucjach państwowych, biznesie czy bankach. Jest to więc perspektywa ciekawych i rozwijających wyzwań, ponadprzeciętnych zarobków, a także możliwość zbierania wartościowych doświadczeń.

Uniwersalne studia

Studia prawnicze co roku znajdują się w czołówce najbardziej popularnych kierunków, obok medycyny, ekonomii czy psychologii. Nawet na trudnym obecnie rynku pracy, absolwenci prawa mają szereg możliwości wyboru ścieżki rozwoju. Wiedza na temat przepisów jest przydatna w praktycznie w każdej branży i gałęzi biznesu. Studia prawnicze kształcą także specjalistów niezbędnych w instytucjach publicznych i organizacjach pozarządowych.

Można oczywiście też skoncentrować się na rozwoju kariery w klasycznych zawodach prawniczych. Sędzia, adwokat, prokurator, radca prawny czy notariusz to najbardziej rozpoznawalne profesje tzw. prawnika togowego, dostępne po ukończeniu aplikacji i nabyciu specjalnych uprawnień. Na Uczelni Łazarskiego już od drugiego roku adepci prawa są przygotowywani do tego egzaminu. Co więcej, prawnik pracujący w zawodzie ma ułatwioną możliwość przekwalifikowania się, np. z radcy prawnego na adwokata.

Praktyka, dydaktyka i dobre obyczaje

W Łazarskim pracują wykładowcy, którzy mają nie tylko stopnie naukowe, ale są też praktykami prawa – sędziami, prokuratorami, adwokatami, notariuszami lub radcami. Już od dwóch lat na Wydziale Prawa funkcjonuje program modułowy, który składa się z trzech części. Pierwsza to obowiązkowe przedmioty prawnicze, druga to pogłębiona nauka wybranych gałęzi prawa, a trzecia to specjalizacja w konkretnych obszarach. Studia prawnicze trwają pięć lat. Dlatego tak ważny jest komfort studiowania. Oprócz dobrej infrastruktury, liczy się elastyczny system kształcenia i możliwość samodzielnego komponowania zajęć, a także przyjazna atmosfera oraz dobry kontakt z wykładowcami i tutorami, którzy opiekują się studentami już od pierwszego roku studiów. Pomaga im to poznać swoje mocne strony i odpowiednio ukierunkować swój potencjał. Uczelnia Łazarskiego ponadto oferuje możliwość zrobienia doktoratu.

Tu opłaca się uczyć

Rozsądnie wybrane studia w przyszłości powinny dać szansę na podjęcie satysfakcjonującej i dobrze płatnej pracy. Przede wszystkim warto wybierać uczelnie, które zajmują wysokie miejsca w prestiżowych rankingach, a Łazarski może pochwalić się długą listą sukcesów. Polska Komisja Akredytacyjna przyznała Wydziałowi Prawa ocenę wyróżniającą we wszystkich, ośmiu badanych kategoriach. Od lat Uczelnia Łazarskiego otrzymuje także wysokie lokaty w Rankingach Wydziałów Prawa.

Na sukces Wydziału złożyło się wiele działań. Przede wszystkim cały czas dbamy o jakość kształcenia i elastycznie reagujemy na potrzeby rynku, analizujemy sektor usług prawnych. Zastanawiamy się, jakie kompetencje będą potrzebne, kiedy obecni studenci zakończą naukę. Oferujemy unikalne specjalności, które są dodatkowym atutem absolwentów wkraczających na rynek pracy. Jednym słowem dla nas najważniejszy jest sukces naszego studenta – mówi profesor Krystyna Iglicka-Okólska, rektor Uczelni Łazarskiego.

Specjalizacja w cenie

Warto wybrać uczelnię, która daje szerokie spektrum możliwości rozwoju. Studenci prawa Uczelni Łazarskiego mają do wyboru aż 17 specjalizacji w tym m.in.: z prawa farmaceutycznego, medycznego, fuzji i przejęć, podatkowego, sportowego, lotniczego czy kryminalistyki. Specjalizacja pozwala zdobyć odpowiednie kompetencje i zostać fachowcem w unikalnych dziedzinach.

Przykładowo studia prawa lotniczego wypełniają lukę w dziedzinie kształcenia związanego m.in. z rozwojem technologicznym i powszechnym zastosowaniem nowych konstrukcji samolotów. Ich celem jest uzyskanie pogłębionej wiedzy praktycznej i teoretycznej z zakresu prawa lotniczego: krajowego, europejskiego i międzynarodowego zarówno publicznego, jak i prywatnego. Zajmujemy się wieloma zagadnieniami: pojęciem suwerenności państw w przestrzeni powietrznej, zawieraniem umów lotniczych czy załącznikami technicznymi. Rozmawiamy o wolności lotniczej, odpowiedzialności za życie i zdrowie podróżnego, z tytułu opóźnienia przewozu, overbookingu czy odwołania lotu. Ponadto studenci mogą brać udział w konkursach organizowanych przez międzynarodowe organizacje lotnicze, jak np. European Air Law Association. I odnoszą już na tym polu sukcesy. Przykładem może być zajęcie II miejsca w IV edycji International Air Law Moot Court Competition w Pekinie – mówi prof. nadzw. dr hab. Anna Konert, ekspert prawa lotniczego, prodziekan Wydziału Prawa i Administracji Uczelni Łazarskiego.

Szkoły Prawa Obcego górą

Według dr Dominiki Harasiumiuk, dyrektor Programów Obcojęzycznych i Projektów Rozwojowych Wydziału Prawa i Administracji Uczelni Łazarskiego, coraz częściej wymaga się od prawników, zwłaszcza działających w biznesie, znajomości obcych rozwiązań prawnych, umiejętności wyszukiwania obcych aktów prawnych czy orzecznictwa sądowego. Zdaniem ekspertki prawnik znający obce porządki prawne może z powodzeniem współpracować z parterami działającymi zarówno w przestrzeni międzynarodowej, jak i globalnej. Dotychczas na Łazarskim największą popularnością cieszą się, ze względu na swój wyjątkowy w skali kraju charakter, Studium Prawa Rosyjskiego oraz program International Legal Skills. W ramach uczelni funkcjonują także Szkoły Prawa Obcego: Francuskiego, Niemieckiego, Amerykańskiego oraz jedyna w Polsce Szkoła Azjatyckiego Prawa Porównawczego.

Kładziemy duży nacisk na znajomość języków obcych. Inspirujemy się najlepszymi - nasz brytyjski partner Coventry University właśnie uzyskał piętnaste miejsce w Wielkiej Brytanii według rankingu Guardian University Guide 2016. Nasz absolwent biegle posługuje się anglosaskimi terminami prawniczymi i może korzystać z oferty szkół prawa obcego – dodaje profesor Krystyna Iglicka-Okólska.