Nasi studenci poprzez łączenie zajęć praktycznych z nauką mają możliwość indywidualnego rozwoju. Wszystkie zajęcia ćwiczeniowe odbywają się w małych grupach, co sprzyja zwiększeniu dyskusji i pozwala rozwijać kompetencje praktyczne – mówi prof. dr Tomasz Kowalczyk, Dziekan Wydziału Nauk Prawnych, Społecznych i Humanistycznych Akademii Kujawsko-Pomorskiej w Bydgoszczy.

DGP: Jakimi cechami powinien wyróżniać się kandydat na studia prawnicze?

Kowalczyk: Prawo, jako jedna z dyscyplin w naukach społecznych, zajmuje się sposobami kształtowania zachowań ludzkich w taki sposób, aby były one zgodne z oczekiwaniami społecznymi i wpływały pozytywnie na harmonijne funkcjonowanie społeczeństwa. Kształtowanie pożądanych ludzkich zachowań opiera się na systemie norm, tj. nakazów, zakazów, uprawnień i kompetencji, ewentualnie połączonych z koniecznymi sankcjami za ich nieprzestrzeganie. Kandydat na studia prawnicze powinien w szczególności odznaczać się wysoką kulturą osobistą i cechami moralnymi i etycznymi. Powinien mieć chłonny umysł i być nastawionym na zdobywanie nowych umiejętności i wiedzy. Powinien rozumieć ludzi i ich problemy oraz starać się pomagać. Mając na uwadze powyższe, kształcenie na kierunku prawo w AKP ukierunkowane jest w szczególności na wychowanie studentów i przygotowanie ich do podjęcia pracy naukowej, pracy zawodowej, zdobywania i uzupełniania wiedzy, upowszechniania osiągnięć nauki, kultury narodowej, podejmowania działań na rzecz społeczeństwa. Ogólnym celem kształcenia na kierunku prawo jest uzyskanie przez absolwenta gruntownej i wszechstronnej wiedzy w zakresie nauk prawnych w ujęciu historycznym i dogmatycznym, nauk komplementarnych oraz umiejętności analizy i interpretacji zjawisk prawno-społecznych. Należy podkreślić, że student, a potem absolwent kierunku prawo, w późniejszym wykonywaniu swej profesji skoncentrowany jest na bezpośrednim kontakcie z ludźmi.

Czym wyróżnia się oferta państwa uczelni na tle innych?

AKP permanentnie dba o wysoką jakość kształcenia. Jest to doskonałe miejsce na rozwijanie pasji i zainteresowań, nie tylko naukowych. Przykładem są liczne koła naukowe, organizacja warsztatów badawczych, praktyk, staży, kongresów, konferencji, uczestnictwo w międzynarodowych projektach, np. Erasmus+, Akademia Liderów i wiele innych inicjatyw. Student kierunku prawo, poprzez łączenie zajęć praktycznych z nauką, ma możliwość indywidualnego rozwoju. Należy wskazać, iż wszelkie zajęcia ćwiczeniowe studenci odbywają w małych grupach, liczących po około 15-20 osób, co sprzyja zwiększeniu dyskusji i możliwości realizacji kompetencji praktycznych. W czasie ćwiczeń często omawiane są różnego rodzaju kazusy, co pomaga w przygotowaniu do przyszłych zawodów prawniczych. W ramach zajęć z dogmatyki prawniczej (m. in. prawo karne, cywilne i administracyjne oraz procedury) studenci przygotowywani są przez praktyków (sędziów, prokuratorów, adwokatów, radców prawnych czy notariuszy) po części także do egzaminów na aplikacje oraz przyszłej pracy w zawodach typowo prawniczych.

XVIII Ranking Wydziałów Prawa: Uczelnie publiczne - poznaj wyniki

XVIII Ranking Wydziałów Prawa: Uczelnie niepubliczne - poznaj wyniki

Kolejnym wyróżniającym elementem jest rozbudowany program studiów poszerzony o tzw. kompetencje miękkie, gdzie w ramach zajęć w Akademii Liderów student zdobywa szerokie kompetencje z przedmiotów z zakresu nauk społecznych i humanistycznych. Przydatne są przedmioty związane z metodologią naukową i możliwość rozwoju naukowego studenta, który może brać udział w licznych konferencjach i seminariach naukowych, często organizowanych na szczeblu międzynarodowym. Program studiów kierunku prawo na bieżąco konsultowany jest między innymi z Radą Doradczą Pracodawców, Przedsiębiorców i Samorządowców.

AKP jest organizatorem i współorganizatorem kongresów, konferencji oraz seminariów o charakterze zarówno krajowym, jak i międzynarodowym. Studenci kierunku prawo mają możliwość czynnego uczestnictwa w tych wydarzeniach naukowych, prezentując swoje referaty. Uczelnia posiada trzy periodyki znajdujące się na liście ministerialnej. Jeden z nich przyporządkowany jest bezpośrednio do dyscypliny nauki prawne, zatem AKP oferuje studentom nie tylko udział w tych wydarzeniach, ale także późniejsze publikacje w punktowanych periodykach. Student kierunku prawo ma możliwość kompleksowego rozwoju naukowego. AKP posiada własne wydawnictwo wydające monografie naukowe. Należy nadmienić, że wydawnictwo również znajduje się na liście ministerialnej. Studenci oraz absolwenci mogą więc publikować w recenzowanych monografiach zbiorowych. Wypada także wspomnieć, że najlepsze prace magisterskie mogą zostać wydane w formie monografii autorskich.

Wyróżnikiem jest nadto możliwość pracy w Studenckim Kole Naukowym „Klinika Prawa”, w ramach którego studenci AKP udzielają nieodpłatnych porad prawnych dla mieszkańców Bydgoszczy. Dyżury studentów odbywają się w Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy, gdzie pod okiem profesjonalistów (radców prawnych) student ma do czynienia z prawdziwymi sprawami, osadzonymi w procesach sądowych. Sprzyja to rozwojowi i nabywaniu kompetencji niezbędnych do przyszłej pracy w zawodach prawniczych. Zbliżony wymiar miał Program Mentoringowy, przygotowany przez Okręgową Radę Adwokacką w Bydgoszczy, w ramach którego studenci AKP, odbywali praktyki u adwokatów.

Kolejną zaletą oraz tym, co wyróżnia kierunek prawo w AKP, jest możliwość kontaktu z najlepszymi praktykami - prawnikami w Polsce. Obecnie studenci AKP mają możliwość odbywania zajęć z Sędziami Sądu Najwyższego (3 osoby), Prokuratorami Prokuratury Krajowej, Prezesem Samorządowego Kolegium Odwoławczego, wykładowcami Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, ekspertami komisji parlamentarnych związanych z nowelizacją kodeksów, Komisarzami Wyborczymi (4 osoby), czy też typowymi praktykami: czynnymi radcami prawnymi, adwokatami, notariuszami, komornikami czy ekspertami i członkami licznych organów administracji publicznej.

Istotnym elementem procesu edukacyjnego jest możliwość uczestnictwa w programie Erasmus +. Studenci kierunku prawo mają możliwość bezpłatnego studiowania, odbywania praktyk lub staży w wybranych uczelniach partnerskich w krajach UE, m.in. Malta, Włochy, Hiszpania, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Czechy, a także poza UE, np. Chiny. Studenci mają do wyboru 33 uczelnie, w których realizowany jest kierunek prawo. Studenci mają ponadto możliwość poznania systemów prawnych innych państw w ramach realizowanych na uczelni szkół prawa obcego, m.in. niemieckiego, ukraińskiego, włoskiego, francuskiego, brytyjskiego czy amerykańskiego. Istnieje możliwość realizacji programu studiów w języku angielskim.

AKP oferuje system kształcenia równoległego. Student kierunku prawo może uzyskać kilka dyplomów w tym samym cyklu edukacyjnym. Połączeniem, które cieszy się dużym zainteresowaniem, jest jednoczesne studiowanie kierunków prawo i psychokryminalistyka w ramach jednego czesnego. Dodatkowym atutem jest możliwość wyboru atrakcyjnych kierunków studiów podyplomowych.

Najlepsi absolwenci kierunku prawo otrzymują też możliwość kontynuowania rozwoju naukowego w ramach Kolegium Doktorskiego. Tam, pod okiem promotorów, przygotowywani są do pisania rozpraw doktorskich.

Jaki odsetek osób, które rozpoczynają studia, uzyskuje tytuł magistra?

Średnia z ostatnich 5 lat wynosi 58,76 proc.

Jak pomagacie państwo studentom/absolwentom w wyborze kariery zawodowej?

W ramach AKP funkcjonuje Biuro Karier, którego elementarnym celem jest wpieranie studentów i absolwentów w odnalezieniu się na rynku pracy, poprzez m.in. wyszukiwanie ofert pracy, szkolenie w zakresie autoprezentacji, pisania CV, współorganizowania targów pracy. Odbywają się także spotkania z doradcami zawodowymi. Tworzone są bazy aktualnych ofert pracy, staży i praktyk. Udział w pracach koła naukowego „Klinika prawa” także jest czynnikiem, który może zasugerować studentowi wybór jego kariery zawodowej. Pomocnym narzędziem są zajęcia związane z innymi dziedzinami nauki niż prawo, jak np. Planowanie kariery zawodowej czy Myślenie krytyczne, gdzie student może w sposób praktyczny zapoznać się z technikami samorozwoju i doskonalenia zawodowego.

Jak powinno zmieniać się kształcenie przyszłych prawników, aby odpowiedzieć na wyzwania współczesności?

Aby kształcenie przyszłych prawników odpowiadało współczesności musi ulegać sukcesywnym zmianom. AKP na bieżąco je aktualizuje. Przede wszystkim musi odpowiadać wymaganiom rynku i zapotrzebowaniom społecznym. Program studiów dla kierunku prawo konsultowany jest z pracodawcami zewnętrznymi, którymi są adwokaci, radcowie prawni, ale też sędziowie i prokuratorzy. Ponadto wszystkie programy studiów, nie tylko kierunku prawo, konsultowane są z Radą Doradczą Pracodawców, Przedsiębiorców i Samorządowców. Pomaga to w konstruowaniu nowego programu studiów, co pozwala na wprowadzenie aspektów praktycznych i lepsze przygotowanie absolwenta do odbywania aplikacji prawniczej oraz późniejszej pracy w zawodzie.

XVIII Ranking Wydziałów Prawa: Uczelnie publiczne - poznaj wyniki

XVIII Ranking Wydziałów Prawa: Uczelnie niepubliczne - poznaj wyniki