Z informacji DGP wynika, że w przyszłym tygodniu ma się odbyć pierwsze posiedzenie zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. Poza sprawą wynagrodzeń zajmie się on też kwestiami związanymi z awansem zawodowym i oceną pracy nauczycieli, odpowiedzialnością dyscyplinarną, emeryturami oraz nauczycielskimi świadczeniami kompensacyjnymi, kwalifikacjami, kształceniem i doskonaleniem zawodowym.

Pierwsze posiedzenie zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli

Zarządzenie, na podstawie którego będzie działał zespół, zostało wydane przez minister edukacji 26 kwietnia 2024 r. Wydawało się, że w najbliższych dniach po tej decyzji odbędzie się pierwsze posiedzenie, tymczasem mamy już czerwiec.

– W resorcie trwają przygotowania do posiedzenia zespołu, który zbierze się w najbliższym czasie – deklaruje Justyna Sadlak z biura prasowego resortu edukacji.

Związkowcom najbardziej zależy na tym, aby płace dla nauczycieli w kolejnych latach również wzrastały. Do Sejmu w listopadzie 2021 r. trafił obywatelski projekt Związku Nauczycielstwa Polskiego dotyczący powiązania wynagrodzeń nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce. W obecnej kadencji Sejmu rozpoczęło się jego procedowanie, dalsze losy tych prac będą jednak zależały od efektów uzgodnień resortowego zespołu ds. pragmatyki.

Premier nie chce się zgodzić

– Docierają do mnie sygnały, że premier nie chce się zgodzić na rozwiązanie zapisane w projekcie. To musi być decyzja polityczna, czy ten mechanizm płacowy zostanie wprowadzony – mówi Sławomir Wittkowicz, członek prezydium Forum Związków Zawodowych, przewodniczący WZZ „Forum-Oświata”. Jednakże nie ma co się dziwić rządzącym, że mają wątpliwości co do wprowadzenia takiego mechanizmu. Wprowadzenie automatyzmu przy podwyżkach dla nauczycieli może skutkować tym, że również inne grupy zawodowe, np. urzędnicy lub służby mundurowe, będą chciały skorzystać z takiego rozwiązania.

– Koalicja 15 października dobrze zaczęła, bo zadbała o podwyżki w tym roku dla nauczycieli, ale teraz mamy rozczarowanie – jeśli chodzi o zwlekanie ze zwołaniem zespołu, jak i z uchwaleniem naszego obywatelskiego projektu. Ten projekt został już trzy razy poddany I czytaniu w Sejmie. Wszystkie kluby entuzjastycznie opowiedziały się za dalszymi pracami – mówi Krzysztof Baszczyński, członek resortowego zespołu ze Związku Nauczycielstwa Polskiego. ©℗