W trakcie przygotowań do egzaminu tegoroczni maturzyści pewnie rozwiązali niejeden arkusz egzaminacyjny z poprzednich lat. Dzięki takim ćwiczeniom można zauważyć, które typy zadań często pojawiają się na maturze. Nauczycielka zwraca uwagę za zagadnienia, które warto przejrzeć przed egzaminem.
Matura 2024 z matematyki. Te typy zadań mogą się pojawić
Nauczycielka, która przygotowywała uczniów do tegorocznej matury, wskazała typy zadań, które z dużym prawdopodobieństwem mogą się pojawić jutro na egzaminie. Wyróżniła następujące zagadnienia:
- zadania z funkcji kwadratowej
- zadania z danych statystycznych – średnia arytmetyczna, mediana i dominanta
- funkcja liniowa – np. co oznacza współczynnik kierunkowy a i wyraz wolny b
- zadania z trygonometrii: zadania z podstaw – z jedynki trygonometrycznej albo zależności trygonometrycznych
- geometria – np. proste przekroje prostopadłościanów
- co to jest ciąg arytmetyczny, geometryczny(różnica, iloraz ciągu, zależności między sąsiednimi wyrazami ciągów)
- różnica i suma logarytmów
- obliczenia potęg, pierwiastków, wzory skróconego mnożenia
Poza wymienionymi typami zadań warto zwrócić uwagę na zakres materiału, który dołożono po reformie i może się pojawić na egzaminie. Są to m.in. podział odcinka trójkąta przez dwusieczną (nie ma tego w tablicach matematycznych); zastosowanie w geometrii twierdzenia cosinusów i sinusów; styczna i sieczna, kąt wpisany i kąt środkowy.
Pozostałe zagadnienia wskazane przez nauczycielkę, na które dobrze zwrócić szczególną uwagę podczas ostatnich powtórek, to zastosowanie twierdzenia Pitagorasa w zadaniach geometrycznych oraz wartość bezwzględna liczby. Tu warto przejrzeć dwa wzory na nierówności wartości bezwzględnej.
Matura 2024. Nauczycielka radzi: Przede wszystkim zachować spokój
Zapytaliśmy nauczycielkę z ponaddwudziestoletnim stażem pracy w szkole, co radzi swoim uczniom przed egzaminem maturalnym.
– Zawsze radzę maturzystom, żeby się nie denerwowali, tylko po prostu potraktowali maturę jak dużą klasówkę z matematyki – mówi nauczycielka. – Matura wcale nie jest trudniejsza niż duży sprawdzian, a czasami nawet łatwiejsza od innych klasówek. Dobrze jest spokojnie podejść do tego egzaminu – podkreśla matematyczka.
Jak zauważa, uczniowie często mówią, że na klasówkach nie ma idealnej ciszy i trudno się skoncentrować. Na maturze jednak na pewno będzie spokój. – Warto o tym pamiętać, bo to zapewne pomoże w lepszym skupieniu. Przeważnie jest też tak, że stres mija, jak maturzyści zaczną rozwiązywać zadania – uspokaja nauczycielka.