Uczniowie LGBT są najbardziej narażeni na dyskryminację - oceniła w rozmowie z PAP ministra ds. równości Katarzyna Kotula. W poniedziałek rusza kolejna edycja rankingu szkół przyjaznych społeczności LGBT.

W poniedziałek w KPRM o godz. 10 odbędzie się konferencja z fundacją Grow Space na temat 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, którą patronatem objęła ministra ds. równości.

"Ten ranking opowiada o tym, które szkoły - w postrzeganiu uczniów - są otwarte, które stawiają na akceptację, tolerancję i bezpieczeństwo" - mówi PAP Katarzyna Kotula. "Będziemy mówić o tym, co to znaczy bezpieczeństwo i co znaczy bezpieczna szoła, co to jest zaufania ucznia do szkoły i jaką przestrzeń musi ta szkoła zapewniać uczniom, żeby była uznana za bezpieczną" - dodała.

Kotula przekazała, że na konferencji w KPRM jej uczestnicy powiedzą o tym, jak dane do rankingu będą zbierane i kiedy, a także na czym to zestawienie będzie się skupiało. "Opowiemy o tym, co się zmieni w polskiej szkole, co wejdzie w życie, kiedy akurat dane do rankingu będą zbierane" - przekazała.

"Gdy patrzymy na to, kto ma najtrudniejsze doświadczenia ze szkoły, w relacji z rówieśnikami, w relacji z nauczycielami, dyrekcją i atmosfery szkolnej, to jest to społeczność LGBT, która jest narażona na dyskryminacyjne działania ze strony czasem organów szkoły, czasem kolegów i koleżanek, a czasem ze względu na jakieś afiliacje polityczne szkół" - mówiła ministra.

"Chcemy tworzyć szkołę przyjazną i otwartą dla wszystkich - tak ją sobie wyobrażam. I dla społeczności LGBT, dla dzieciaków z niepełnosprawnościami, ale też bezpieczna szkoła oznacza, że jest ona elementem prewencji suicydalną" - podkreśliła. "Fundacja, z którą będziemy mówić o rankingu, angażuje się bardzo i przedstawia raporty dotyczące prób samobójczych" - wskazała Kotula. (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski

gb/ par/