Jedną z ambicji nowego rządu jest odbudowa prestiżu zawodu nauczyciela – napisała minister edukacji Barbara Nowacka w liście do uczniów, nauczycieli i rodziców Podkreśliła też, że zależy jej na tym, by szkoła była miejscem otwartym, przyjaznym, gotowym na wyzwania współczesnego świata.

Minister edukacji skierowała list do uczniów, nauczycieli, dyrektorów i rodziców z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia i nowego 2024 roku.

"To dla mnie prawdziwy zaszczyt pełnić urząd Ministra Edukacji. Jestem przekonana, że będzie to okres owocnej współpracy ze środowiskiem szkolnym, rodzicami, ekspertkami oraz ekspertami w dziedzinie oświaty i edukacji. Będzie to krok w kierunku zmian systemowych, organizacyjnych, ale przede wszystkim czas ożywionego dialogu" – napisała Nowacka.

"Jedną z ambicji nowego rządu – w tym moją jako Ministra Edukacji – jest odbudowa prestiżu zawodu nauczyciela. Trudno jednak mówić o jego zwiększeniu bez odniesienia do kwestii finansowych. Dobra edukacja to także godne wynagrodzenia dydaktyków i pedagogów. Dlatego też cieszę się, że już teraz mogliśmy ogłosić zwiększenie zarobków od przyszłego roku – dla nauczycieli wchodzących do zawodu o 33 proc., a dla nauczycieli mianowanych i dyplomowanych o 30 proc. Szanowne Nauczycielki, Szanowni Nauczyciele, ta rekordowa podwyżka jest wyrazem naszego szacunku dla Państwa profesji, która ma znaczący wpływ na wykształcenie, jak również wychowanie naszych dzieci" – wskazała.

Podkreśliła, że zależy jej na tym, by szkoła była miejscem otwartym, przyjaznym, gotowym na wyzwania współczesnego świata.

"Niestety, nadal kojarzy się ona z przeciążonym programem, nadmiarem obowiązków oraz ogromną presją, która często stanowi zagrożenie dla zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Chcę zmienić tę sytuację, więc wraz ze specjalistkami i specjalistami w dziedzinie oświaty i edukacji wkrótce zajmiemy się kwestią odchudzenia podstawy programowej. Natomiast już dziś zwracam się z prośbą, aby na czas przerwy świątecznej odejść od zadawania uczniom prac domowych. Jestem pewna, że to niewielki, ale znaczący początek transformacji polskiej szkoły" – poinformowała.

"Drogie Uczennice i Uczniowie, Szanowne Nauczycielki i Nauczyciele, Szanowne Dyrektorki i Dyrektorzy, Drodzy Rodzice, z całego serca życzę wszystkim Państwu spokojnych, pogodnych świąt Bożego Narodzenia. Niech sprzyjają one zacieśnianiu rodzinnych relacji, odpoczynkowi i pogłębianiu indywidualnych pasji. W nowym 2024 r. — radości, wielu inspiracji do dalszych działań, jak również pomyślności w realizacji wszelkich zamierzeń" – napisała minister edukacji. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ joz/